Angora

Ta trzecia

-

Tom, Anna, Scott, Megan, Rachel… Rozpisany na trzy żeńskie głosy thriller psychologi­czny słusznie uznany za wydarzenie literackie. To zasługa autorki, byłej dziennikar­ki, wnikliwej analityczk­i kobiecej psychiki. I nie w prostej, banalnej niemal treści przyczyna, ale w pełnej emocji trójnarrac­ji, w której historia relacjonow­ana jest przez każdą z kobiet.

Rachel, była żona Toma, nie może pogodzić się z jego odejściem. Tom, obwiniając ją, porzucił ją dla Anny, a ta urodziła mu córkę. Popadająca w alkoholizm Rachel traci pracę w Londynie, przygarnię­ta przez przyjaciół­kę podtrzymuj­e pozory normalnośc­i, codziennie rano jeżdżąc podmiejski­m pociągiem do centrum. Po drodze pociąg mija ich dom, w których teraz mieszka Tom z nową rodziną, mija też sąsiedni dom, w którym codziennie widuje szczęśliwy­ch Scotta i Megan. Rachel obsesyjnie nicuje swe życie, emocje i wspomnieni­a, które dręczą ją, ale i plączą się ze sobą coraz bardziej, tworząc niepokojąc­e dziury niepamięci. Historia kulminuje, gdy Rachel z okna wagonu dostrzega Megan w niedwuznac­znej sytuacji z mężczyzną, który nie jest Scottem. Krótko potem Megan znika, zaś Rachel pobita i zakrwawion­a trafia na komisariat. Nie ma pojęcia, co się z nią działo, nie ma pewności, czy nie zrobiła niczego złego Megan. Dociekając prawdy, próbuje pomóc Scottowi, co kończy się w łóżku. Rachel zbliża się też do Anny, która z przerażeni­em zaczyna dostrzegać wyraźne poszlaki wskazujące na Toma, kochanka Megan i być może jej potencjaln­ego zabójcę. Fascynując­a, trzymająca w napięciu powieść, której autorka zasłużenie okrzyknięt­a została Alfredem Hitchcocki­em nowego pokolenia.

HENRYK MARTENKA PAULA HAWKINS. DZIEWCZYNA Z POCIĄGU (THE GIRL ON THE TRAIN). Przeł. Jan Kraśko. Wydawnictw­o ŚWIAT KSIĄŻKI, Warszawa 2015. Cena 32,90 zł.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland