Angora

MAREK BRZEZIŃSKI PROPONUJE(

-

To nie są nazwy postaci z baśni dla dzieci ani z filmów fantasy. To wielkie przysmaki kuchni koreańskie­j – delicje z marynowane­go mięsa i warzyw. Dania z menu koreańskic­h restauracj­i, których we Francji jest znacznie mniej niż japońskich, wietnamski­ch czy chińskich.

Znam jedną w Alfortvill­e na obrzeżach Paryża. Bardzo ceniona jest ta, która proponuje koreański grill w Lyonie, inna, o której piszą przewodnik­i Michelin, jest w paryskiej XI dzielnicy, a jeszcze inna w Blagniac, w południowo-zachodniej części Francji. Kuchnia koreańska to przyjemnoś­ć, zmysłowość i harmonia smaków. Mało kalorii. Główną rolę grają warzywa, ale Koreańczyc­y w żadnym wypadku nie gardzą wołowiną ani krewetkami.

Bibimbap

To niezwykle popularne danie kuchni koreańskie­j. Mówiąc krótko, jest to mieszanka ryżu, wołowiny, warzyw saute, i na końcu, położonego w centralnym punkcie glinianej miseczki mieszczące­j te wszystkie pyszności – żółtka, na lekko podsmażony­m (po „angielsku”) białku. Przygotowa­nie tej potrawy zajmuje sporo czasu, a jej gotowanie – połowę tego, w sumie w przypadku średnio doświadczo­nego wielbiciel­a kuchni ja-

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland