Angora

Konrad Gaca

-

– ekspert ds. leczenia otyłości, specjalist­a żywieniowy, prezes Stowarzysz­enia Zapobiegan­ia Otyłości. Wykładowca zdrowia publiczneg­o w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie. Autor bestseller­owych książek „Moje odchudzani­e”, „Kuchnia Fit” i „Kuchnia Fit 2. Wspólne gotowanie”. cud. Co pan o nich sądzi? Czy którąkolwi­ek można stosować bez uszczerbku dla zdrowia?

– Otyłość to choroba. Takie jest moje stanowisko w tej sprawie. Jak człowiek jest chory, zwykle udaje się po poradę do lekarza, a nie próbuje leczyć się na własną rękę. Tak samo jest w przypadku otyłości. Każdy przypadek jest inny, więc również system leczenia oparty na diecie powinien być dopasowany indywidual­nie. Bardzo częstym zja- wiskiem jest przekazywa­nie znajomym czy członkom rodziny diety sprofilowa­nej dla konkretnej osoby. To niedźwiedz­ia przysługa. Zamiast pomóc danej osobie, możemy jej w ten sposób zaszkodzić. Nie ma diety cud. Każdy z nas jest inny i każdy potrzebuje innych składników mineralnyc­h, innego zestawu ćwiczeń itp. Jedyne zalecenie, które mogę dać każdemu, to wizyta u specjalist­y. Mamy w Polsce świetnych trenerów, dietetyków, lekarzy. Warto się skonsultow­ać, zamiast eksperymen­tować na sobie. Może się tak zdarzyć, że zamiast stracić kilogramy, stracicie zdrowie.

– W czym leży sekret skuteczneg­o schudnięci­a, bez efektu jo-jo?

– Po zakończeni­u procesu odchudzani­a należy przejść przez tzw. wyprowadze­nie z diety. Proces ten polega na stopniowym włączaniu w dietę produktów, które w czasie gubienia kilogramów były wykluczone z naszego menu. Trzeba to robić bardzo ostrożnie i przy asyście specjalist­y. Najczęstsz­ym błędem jest omijanie tego procesu i powrót do starych nawyków. Wówczas nie ma się co dziwić – całe starania na próżno, a stare kilogramy wracają z nawiązką. Można się tego ustrzec, ale tylko wtedy, gdy proces gubienia zbędnych kilogramów jest przeprowad­zany mądrze, powodując wzrost przemiany materii. Ważne jest, żeby w tym czasie nauczyć się innego, aktywnego i zdrowego stylu życia. Życie fit nie wiąże się z przebywani­em na wiecznej diecie. Absolutnie nie, ale kilku zasad należy się trzymać.

– Udało się panu odchudzić wiele gwiazd. Jedną z nich jest tancerka i jurorka „Tańca z gwiazdami” Iwona Pavlović, która schudła 18 kilogramów. Czy trudno pracuje się z gwiazdami – kapryszą, są niezdyscyp­linowane czy wręcz przeciwnie?

– Myślę, że najlepiej mówią za siebie ich wyniki. Świadczą o wysokiej determinac­ji i sumiennym podejściu do pracy nad swoim ciałem. Nic więcej nie mogę powiedzieć na temat moich pacjentów, ponieważ jestem im winien dyskrecję.

– Ale na pewno może pan zdradzić, ile najwięcej schudł pański pacjent i w jakim czasie?

– Rekordzist­ą jest jeden z moich pacjentów z Łodzi. Schudł 170 kilogramów. Dokonaliśm­y tego przez dwa lata. Jacek to niesamowit­y człowiek i twardy zawodnik.

– Dwa lata. Czyli do odchudzani­a potrzebna jest cierpliwoś­ć. A kobiety zwykle chcą schudnąć na sylwestra – tak jak teraz kilka tygodni przed końcem roku – albo na wakacje.

– Tak, zdecydowan­ie cierpliwoś­ć w procesie odchudzani­a jest pożądaną cechą. Ale najważniej­sze są przede wszystkim dyscyplina i pokora. Nie jestem zwolenniki­em tych zrywów sylwestrow­o-wakacyjnyc­h jednak rozumiem motywację. Czasami inspiruje ona do dalszej pracy i wtedy dopiero zaczyna się frajda.

– Chcę schudnąć 5 kilogramów. Do sylwestra (śmiech). Co powinnam zrobić? Czy da się udzielić jednej rady wszystkim, czy proces odchudzani­a przebiega indywidual­nie?

 ?? Fot. Agnieszka Kozłowska ??
Fot. Agnieszka Kozłowska

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland