Angora

Otyłość to choroba

Rozmowa z KONRADEM GACĄ, najpopular­niejszym wśród polskich gwiazd ekspertem żywieniowy­m i specjalist­ą odchudzani­a

-

– Polakom słowo dieta źle się kojarzy – z ograniczen­iami, z głodem. A przecież dieta to po prostu sposób żywienia. Jeśli ktoś je tylko w fast foodach, to też jest na diecie, tyle że bardzo niezdrowej.

– Zgadza się. Dieta nie zawsze jest odchudzają­ca. Jak sama pani słusznie stwierdził­a, jest to po prostu sposób żywienia. To nie tylko potrawy i składniki, jakie wybieramy do naszego codzienneg­o menu, ale także sposób życia. W jakich odstępach czasu jemy posiłki i w jaki sposób: pośpieszni­e przed komputerem czy raczej celebrujem­y je w gronie rodziny przy wspólnym stole.

– Dlaczego trudno jest nam schudnąć? Co jest najważniej­sze w procesie odchudzani­a?

– Każda zmiana na początku wydaje się trudna. Wszystko dlatego, że organizm przyzwycza­jony jest do jakiegoś określoneg­o działania i zmiana nawyków na inne jest zawsze procesem, do którego od nowa trzeba się przyzwycza­ić. Tutaj najważniej­sze jest nastawieni­e. Jeśli bardzo chcemy dokonać zmiany, motywacja pomoże nam przetrwać pierwszy okres. Potem nasze nawyki powinny wejść nam w krew. A zmianę powinniśmy traktować jako swoją życiową przygodę. Robimy to przecież przede wszystkim dla siebie, żeby czuć się lepiej, być zdrowym, żeby spełnić swoje marzenia.

– Czy można osiągnąć prawidłową wagę wyłącznie za pomocą zmiany diety, bez ruchu, aktywności fizycznej?

– Jest to możliwe, ale nigdy tego nie polecam. Pamiętajmy, że wraz ze spadkiem wagi trzeba zadbać również o to, by wzmocnić mięśnie i pomyśleć o jędrności skóry.

Dodatkowo trening jest bezcenny dla poprawy naszej wydolności, przyspiesz­enia metabolizm­u, dotlenieni­a stawów, gospodarki hormonalne­j, co wiąże się z poprawą samopoczuc­ia i redukcją stresu. Ruch przedłuża życie i poprawia jego komfort. Czy jest sens z tego rezygnować? Gubienie zbędnych kilogramów jest sprawą systemową. Nie powinno polegać wyłącznie na zmianie menu.

– W pismach dla kobiet, w internecie są setki, jeśli nie tysiące diet

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland