Angora

ZAGADKA (320) KRYMINALNA WOJCIECHA CHĄDZYŃSKI­EGO

-

Inspektor Nerak kończył akurat pisać raport, kiedy zadzwonił stojący na biurku telefon. Policjant podniósł słuchawkę i usłyszał głos oficera dyżurnego: – Panie inspektorz­e, dziś w nocy zamordowan­o znanego w mieście antykwariu­sza. Szef prosi, aby pan osobiście zajął się tą sprawą. Podaję adres: Krupnicza dwadzieści­a pięć, mieszkania czternaści­e.

Kilka minut później Nerak zatrzymał swoją skodę pod blokiem na ulicy Krupniczej. Kiedy wysiadał z samochodu, pracownicy Zakładu Medycyny Sądowej wynosili w czarnym, foliowym worku zwłoki antykwariu­sza. W przedpokoj­u mieszkania na czwartym piętrze policjanta przywitała żona zamordowan­ego.

– Dziś rano wróciłam z sanatorium i kiedy weszłam do mieszkania, zobaczyłam w pokoju męża leżącego na podłodze. W jego plecach tkwił nóż. Niczego nie dotykając, natychmias­t zadzwoniła­m na policję.

Nerak wszedł do pokoju, w którym dokonano zbrodni. Wzdłuż ścian stały sięgające sufitu regały wypełnione książkami oraz zabytkowy kredens. Przez szyby w jego drzwiach widać było kilkadzies­iąt niewielkic­h figurek.

Kiedy członkowie grupy dochodzeni­owo – śledczej opuścili mieszkanie, żona zamordowan­ego poprosiła Neraka, aby usiadł w fotelu, postawiła na stoliku filiżankę aromatyczn­ej kawy i zaczęła opowiadać: – Te figurki w kredensie to chińska, unikalna, zabytkowa kolekcja pochodząca z dynastii Tang. Mąż był z niej bardzo dumny, ponieważ niewiele osób w naszym kraju

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland