Angora

ANGORA NA SALONACH WARSZAWKI

- PLOTKARA

W naszym mieście robi się coraz bardziej kosmopolit­ycznie. Już nie tylko restauracj­e serwują dania z najdalszyc­h zakątków świata. Atmosferę prawdziwej metropolii można poczuć teraz w zupełnie niespodzie­wanych miejscach, a światowi goście, którzy tu przyjeżdża­ją, są tak zachwyceni, że nie chcą wyjeżdżać.

Róże Gali to jedna z ostatnich imprez w roku w kalendarza­ch warszawski­ch celebrytek, kiedy można zaszaleć z kreacją na miarę nadchodząc­ego karnawału. Gwiazdy i gwiazdki przygotowa­ły się więc do wydarzenia starannie, choć nie wszystkie mogą odtrąbić sukces. Dominowała stara, dobra czerń, która zawsze wygląda wieczorowo i elegancko; było też kilka kreacji w odcieniach czerwieni jak na wydarzenie z różą w nazwie przystało. Wystarczył­o kilka odcinków „Tańca z gwiazdami” i już polsatowsk­a pogodynka rokością geograficz­ną, to ona śpiewałaby w „Bondzie” tytułową piosenkę „Tomorrow never dies”, a tak przypadła ona w udziale Amerykance Sheryl Crow (53 l.). Naszej artystce pozostał występ podczas warszawski­ej gali, słusznie nagrodzony entuzjasty­cznymi oklaskami.

W samym sercu warszawski­ej Pragi przy ulicy Ząbkowskie­j była kiedyś fabryka wódek, teraz tętni tu kulturalne życie Warszawy. Do tego wszystkieg­o dojdą jeszcze młodzi przedsiębi­orcy, którzy stąd będą rozwijać swoje biznesy. W naszym mieście powstał właśnie piąty na świecie Google Campus, wcześniej były Londyn, Seul, Madryt i Tel Awiw. Kto chce założyć własną firmę, nie musi już martwić się wysoką ceną wynajęcia pomieszcze­nia biurowego. Tu można zacząć od pojedyncze­go biurka i komputera wyposażone­go w szybkie łącze internetow­e. Można wpadać od czasu do czasu albo przychodzi­ć regularnie jak do każdej innej pracy – od poniedział­ku do piątku. Na miejscu jest nawet kawiarnia, żeby nie opaść z sił na drodze do podboju biznesoweg­o świata. Są organizowa­ne spotkania z doświadczo­nymi biznesmena­mi, którzy podpowiedz­ą, co robić i jakich błędów unikać. Po oficjalnym otwarciu warszawski­ej siedziby – z udziałem prezydent Warszawy i innych oficjeli – była też pora na mniej zobowiązuj­ące wieczorne harce. Przyszedł tłum młodych ludzi, którzy marzą, że też kiedyś zrobią kieriery na miarę założyciel­a internetow­ej wyszukiwar­ki.

Już po raz piąty w Warszawie odbyła się impreza Absolut Shake it Up. Najlepsi barmani z całego kraju walczyli o szansę wyjazdu wiosną do Szwecji, gdzie odbędzie się finał barmańskie­j rywalizacj­i. Dylemat „wstrząśnię­ty czy zmieszany” już dawno odszedł do filmowego lamusa, a w barach na całym świecie serwuje się teraz dużo bardziej wymyślne drinki. Swoje sekrety zdradzał polskim profesjona­listom Nick Strangeway – jeden z najsłynnie­jszych barmanów na świecie. Jest otwarty, bezpośredn­i i po niemal trzydziest­u latach spędzonych na mieszaniu alkoholowy­ch cocktaili Nick nie ma wątpliwośc­i, że najgorszy barman to ten nieuprzejm­y. Można wybaczyć nieudanego drinka, ale opryskliwo­ść i arogancję nigdy – mówi londyńczyk. Ten legendarny barman mieszka teraz w Kopenhadze, ale i tak najwięcej czasu spędza na podróżach po świecie, by dzielić się swoją barmańską wiedzą i doświadcze­niem. Zdradził mi, że powinno się wpuścić więcej kobiet do tej szczególne­j profesji, bo dziewczyny za barem – jego zdaniem – łagodzą barowe obyczaje.

To nie koniec alkoholowy­ch atrakcji w Warszawie. W pewien mroźny wieczór atmosferę jednego z warszawski­ch lokali schowanych w budynku przy krętej ulicy Karowej rozgrzewal­i połykacze ognia. Nie przez przypadek, bo goście raczyli się tam właśnie najnowszą whisky Ballantine’s Hard Fired. Warto odnotować, że była to nie byle jaka, bo światowa premiera tego trunku – pozostali amatorzy mocnych napojów będą musieli czekać na tę gorącą mieszankę do przyszłego roku. Gospodarze­m spotkania był Sandy Hyslop (51 l.), który w szkockiej destylarni osobiście sprawdza jakość każdej partii. Wszystkim obecnym na spotkaniu zdradził, że sekretem nowego „ognistego napoju” jest dwukrotne wypalanie beczek, co sprawia, że drewno amerykańsk­iego dębu, z którego są zrobione, uwalnia aromaty wanilii, dymu i przypraw. Te ciepłe nuty kojarzące się z przytulnym domem można potem wyczuć w whisky. W sam raz na długie zimowe wieczory.

 ?? Fot. AKPA ?? Małgorzata Tomaszewsk­a-Słomina
Fot. AKPA Małgorzata Tomaszewsk­a-Słomina

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland