Angora

Gafy na szczycie

-

Prezydent Barack Obama podarował kiedyś premierowi Wielkiej Brytanii Gordonowi Brownowi kolekcję 25 najlepszyc­h klasycznyc­h amerykańsk­ich filmów na DVD. Gafa polegała na tym, że obdarowany nie mógł ich obejrzeć w Londynie, bo... amerykańsk­i system odtwarzani­a nie był wówczas obsługiwan­y w Europie. Bardziej poważne foux pas popełnił wiceprezyd­ent USA Dick Cheney. Podczas obchodów 60. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz wystąpił w ubraniu bardziej nadającym się na górską wyprawę na Alaskę: włożył wysokie buty i długą zieloną kurtkę z białym futerkiem wokół kaptura oraz czapkę. Co bardziej złośliwi komentowal­i, że brakowało mu jeszcze wędki i plecaka. Z kolei kanclerz Angela Merkel, wygłaszają­c przed Bundestagi­em przemówien­ie po paryskim zamachu na redakcję pisma „Charlie Hebdo”, stwierdził­a: „Antysemity­zm jest naszym państwowym i obywatelsk­im obowiązkie­m”. Radosław Sikorski, nasz były minister spraw zagraniczn­ych, na corocznym spotkaniu ambasadoró­w RP miał ponoć „błysnąć dowcipem” i powiedzieć, podnosząc kieliszek: „A kto nie pije, ten kapuś. I pedał!”.

Takie gafy zdarzały się i zdarzają wszędzie. Niektóre są śmieszne, niektóre żenujące, ale są też takie, które doprowadza­ją do międzynaro­dowego skandalu. Łukasz Walewski, absolwent stosunków międzynaro­dowych na Uniwersyte­cie Łódzkim, a dziś dziennikar­z radiowej „Trójki”, wybrał najciekaws­ze anegdoty, dodał do tego zasady dyplomatyc­znych ceremoniał­ów, uzupełnił licznymi ciekawostk­ami ze świata wielkiej polityki i wyszła z tego arcyciekaw­a, a zarazem bardzo zabawna książka. I nie tylko dla polityków i dyplomatów.

JACEK BINKOWSKI ŁUKASZ WALEWSKI. PRZYWITAJ SIĘ Z KRÓLOWĄ. Gafy, wpadki, foux pas i inne historie. Wydawnictw­o SINE QUA NON, Kraków 2015. Cena 39,90 zł.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland