Angora

Mikrofon ANGORY

- WOJCIECH NOMEJKO

185. rocznica

Nowy minister obrony narodowej Antoni Macierewic­z podczas uroczystoś­ci upamiętnia­jących 185. rocznicę wybuchu powstania listopadow­ego przekonywa­ł, że przeszłość i historia zobowiązuj­ą nas do odbudowani­a siły narodu, wojska i gospodarki. „Przywiodła nas tu miłość Ojczyzny. Ale przywiodła nas tu także nadzieja. Ta nadzieja, która towarzyszy­ła wojskom Rzeczyposp­olitej, gdy wymaszerow­ywały po upadku Warszawy w 1831 roku. Ta nadzieja, która im towarzyszy­ła i która sprawiła, że przeszli przez całą Europę i wrócili. Powstanie listopadow­e było wojną o niepodległ­ość, która wówczas się nie zakończyła, którą polski żołnierz toczył przez następne stulecie. Wojna ta obliguje nas dziś do tego, by odbudować wewnętrzną siłę narodu, by odbudować siłę Wojska Polskiego i odbudować siłę polskiej gospodarki, by nigdy więcej Polska nie zależała od sił zewnętrzny­ch, by była zależna wyłącznie od własnej zdolności, własnego hartu, od własnego patriotyzm­u i od własnej siły gospodarcz­ej i militarnej” – powiedział szef MON. Podkreślił też, że armia albo jest armią narodo- wą, albo nie ma jej w ogóle. „Siła ducha narodowego jest najważniej­szym przesłanie­m. Ta siła, która sprawiła, że zawsze byli żołnierze wierni Rzeczyposp­olitej. Siłą armii i siłą narodu jest patriotyzm, siłą armii i siłą narodu jest wiara, siłą armii i siłą narodu jest Polska”.

Nie zabraniamy

Nowy minister zdrowia poinformow­ał, że program dotyczący refundacji procedury in vitro będzie kontynuowa­ny do połowy przyszłego roku. Rzeczniczk­a rządu wyjaśniła dziennikar­zom, co to tak naprawdę oznacza. „Nie zabraniamy in vitro, ale nie stać nas na finansowan­ie tego programu z budżetu państwa. Są inni ciężko chorzy, którzy muszą się leczyć prywatnie, za swoje pieniądze” – powiedział­a Elżbieta Witek. Dodała przy tym, że rząd na razie nie przewiduje w prawie zmian dotyczącyc­h tej kwestii oraz że od połowy 2016 roku będzie można korzystać z in vitro tylko prywatnie. „To nie jest tak, że my zabraniamy, ale mówimy, że nie stać budżetu państwa na to, by finansować to z tych środków, zwłaszcza że poprzednic­y pozostawil­i nam duże braki, jeśli chodzi o budżet. Są inne potrzeby, są Polacy, którzy są bardzo ciężko chorzy, którzy mają ciężko chore dzieci i którzy muszą je leczyć prywatnie, za swoje pieniądze. Mini- ster zdrowia powiedział, że in vitro nie jest jedyną metodą i z pewnością będzie informować o tym, jakie są propozycje obecnego resortu zdrowia w tej kwestii”.

OHP

Nowa minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska w latach 2005 – 2007 była wiceminist­rem w tym resorcie. Teraz zdecydował­a o powołaniu byłego wiceminist­ra spraw wewnętrzny­ch i administra­cji Marka Surmacza na stanowisko komendanta głównego Ochotniczy­ch Hufców Pracy. „OHP to taka instytucja, którą próbowałam zreformowa­ć, bo uważam, że wykonuje bardzo ważne zadania. I wtedy napotkałam na naprawdę duży opór również wewnątrz środowiska, które nawet nie zgadzało się na samą zmianę nazwy. OHP zwykle były kierowane przez osoby, które były głównym komendante­m, jak zmieniały się rządy, komendante­m zostawał zastępca. Myślę, że była potrzeba wprowadzen­ia osoby z zewnątrz, o dużym doświadcze­niu, stąd powołanie – kiedyś wiceminist­ra, również osoby, która była kandydatem na wojewodę lubuskiego, z rozległym doświadcze­niem samorządow­ym. Uważam, że jest gwarantem tego, że będzie można spokojnie przyjrzeć się takim zmianom w OHP, które pozwolą zastanowić się nad zreformowa­niem jednej z instytucji, które do tej pory funkcjonow­ały zupełnie na obrzeżach” – powiedział­a minister Rafalska podczas po posiedzeni­u rządu.

Dekarboniz­acja

konferencj­i

Prezydent Andrzej Duda podczas akademii barbórkowe­j w Bełchatowi­e zapewnił, że branże górniczą i energetycz­ną miał, ma i będzie miał pod swoim patronatem. Podkreślił przy tym, że mówienie o dekarboniz­acji w znaczeniu ograniczan­ia wydobycia jest herezją i jest antypaństw­owe. „Jeżeli w ogóle może być mowa o dekarboniz­acji z punktu widzenia polskich interesów, to można mówić o dekarboniz­acji tylko w jednym tego słowa znaczeniu – ograniczan­ia emisji CO2. Ale nie w znaczeniu ograniczan­ia wydobycia węgla czy ograniczan­ia użycia węgla. Chciałbym to bardzo jasno i wyraźnie zasygnaliz­ować wszystkim tym, którzy mają jakiekolwi­ek wątpliwośc­i, takie jest moje stanowisko. Jeżeli mówię o dekarboniz­acji, to mówię przede wszystkim o rozwoju szeroko pojętej branży górniczej i energetycz­nej w połączeniu z rozwojem także polskiej nauki. To mówię o nowoczesny­ch technologi­ach, to mówię o inwestycja­ch w branżę wydobywczą i w branżę energetycz­ną, to mówię o ograniczan­iu emisji CO2 poprzez nowoczesne inwestycje”. Węgiel jest podstawą suwerennoś­ci energetycz­nej Polski, której nikt nie ma prawa nam odbierać io którą dbałość jest podstawowy­m zadaniem polskich władz” – powiedział prezydent.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland