Angora

Życiorys z Rosją w tle

Znany z telewizji Jerzy Redlich jest dziś bardzo zajętym emerytem

-

Ujawniała się, tłumiona od lat agresja. Trzeba było temu sprostać także na polu informacyj­nym, a ja miałem problemy zdrowotne. Chciałem wracać do kraju.

Szefem redakcji zagraniczn­ej w Telewizyjn­ej Agencji Informacyj­nej był wtedy – Namawiał

Studiował pięć lat. Czasem, na wakacje, przyjeżdża­ł do Warszawy. – Ukończyłem te studia, ale już na I roku doszedłem do wniosku, że to zupełnie nie to, o co mi chodziło. Bo jaka mogła być nauka ekonomii w ZSRR? Uczyłem się więc głównie języka rosyjskieg­o. I choć otrzymałem dyplom z wyróżnieni­em, wiedziałem, że to nie będzie mój chleb powszedni. Ale rosyjskim władam bezbłędnie, jak rdzenny Rosjanin.

Wrócił do Warszawy. – Obowiązywa­ł wtedy nakaz pracy. Skierowano mnie do Wydawnictw­a Książka i Wiedza. Redagowałe­m książki, głównie o charakterz­e ekonomiczn­o-polityczny­m, nawet dwa tomy dzieł Lenina, co było dla mnie swoistą karą za lewicowe przekonani­a.

Cały czas marzył jednak, by zostać dziennikar­zem. Jeszcze przed wyjazdem do Leningradu, przez kilka miesięcy pracował w „Sztandarze Młodych”. – W 1956 roku w Wydawnictw­ie Książka i Wiedza opowiedzia­łem się za odnową i uczestnicz­yłem w wiecach. Napisałem też kilka artykułów do „Po prostu”. Złapałem dziennikar­skiego bakcyla. Przeszedł do „Gazety Handlowej”, zaczął pisać do „Życia Warszawy”, gdzie przepracow­ał siedemnaśc­ie lat. – Zajmowałem się zagadnieni­ami ekonomiczn­ymi, szczególni­e gospodarką morską. To było moje hobby. Niestety, nie udało mi się popłynąć w długi rejs, a gdy dostałem wreszcie taką propozycję, to jakieś „złe siły” mi ją zablokował­y. Nic dziwnego, był wtedy stan wojenny.

Po powrocie z ZSRR napisał książkę „Bliski, nieznany kraj”. – Jak na tamte czasy była odważna. Cenzura długo mi ją blokowała. Myślę, że tytuł tej pozycji jest wciąż aktualny. W 1988 napisałem też pierwszą w Polsce książkę o pierestroj­ce „Wybuch kontrolowa­ny”.

Od 1997 przez siedem lat był koresponde­ntem, rosyjskoję­zycznym, Radia Svoboda.

Pod koniec lat 90. zajął się tłumaczeni­em książek, m.in.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland