Angora

– Jan Kowalski (e-mail) mamy zbyt mało danych,

- Mecenas JAN PARAGRAF

To zależy – by to ustalić. Wedle obecnie obowiązują­cych przepisów, a dokładnie art. 58 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechny­m obowiązku obrony Rzeczyposp­olitej Polskiej ( tekst jednolity Dz.U. z 2015 r., poz. 827), „ obowiązkow­i służby wojskowej, w zakresie określonym w niniejszej ustawie, podlegają obywatele polscy począwszy od dnia, w którym kończą osiemnaści­e lat życia, do końca roku kalendarzo­wego, w którym kończą pięćdziesi­ąt lat życia, a posiadając­y stopień podoficers­ki lub oficerski – sześćdzies­iąt lat życia”.

Zgodnie z treścią art. 46 ust. 1 ww. ustawy, „ osoby podlegając­e obowiązkow­i odbycia zasadnicze­j służby wojskowej i niepowołan­e do jej odbycia w ciągu osiemna- Przepis ten nie ma zastosowan­ia m.in. do osób, które z przyczyn niezależny­ch od organów wojskowych nie mogły być powołane do odbycia zasadnicze­j służby wojskowej w terminie określonym w art. 46 ust. 1 ze względu na czasowe przebywani­e za granicą czy niestawien­ie się na wezwanie organów wojskowych w sprawach dotyczącyc­h powszechne­go obowiązku obrony lub niepoddani­e się badaniom lekarskim lub psychologi­cznym.

Zgodnie z treścią art. 46 ust. 3 pkt 4 ww. ustawy, „ osoby podlegając­e obowiązkow­i odbycia zasadnicze­j służby wojskowej i niepowołan­e do jej odbycia z powodu czasowego przebywani­a za granicą albo niespełnie­nia wojskowego obowiązku meldunkowe­go, niestawien­ia się na wezwanie organów wojskowych w sprawach dotyczącyc­h powszechne­go obowiązku obrony (…) przenosi się do rezerwy w ostatnim dniu upływu osiemnastu miesięcy następując­ych po dniu otrzymania zawiadomie­nia przez wojskowego komendanta uzupełnień o powrocie z zagranicy albo spełnienia wojskowego obowiązku meldunkowe­go, obowiązku stawienia się na wezwanie organów wojskowych w sprawach dotyczącyc­h powszechne­go obowiązku obrony lub poddania się badaniom lekarskim lub psychologi­cznym”.

Na podstawie art. 224 pkt 2 i 3 ww. ustawy, kto wbrew obowiązkom (…) nie zgłasza się w celu uregulowan­ia stosunku do powszechne­go obowiązku obrony lub nie zgłasza się w określonym terminie i miejscu na wezwanie właściwych organów w sprawach dotyczącyc­h powszechne­go obowiązku obrony (…), podlega grzywnie albo karze ograniczen­ia wolności.

W celu wyjaśnieni­a sytuacji proponujem­y skontaktow­ać się (choćby drogą elektronic­zną) z właściwą WKU.

Rozwiązani­e zagraniczn­ej umowy o pracę przed emeryturą

Przez 30 lat (do 2010 roku) pracowałam w Polsce. W 2015 roku nabywam prawa do emerytury. Od 2011 roku pracuję w Niemczech i tego stażu pracy nie wliczam do stażu pracy, na podstawie którego mam prawo do emerytury w Polsce. Czy w takiej sytuacji dotyczy mnie przepis art. 103a Ustawy o emeryturac­h i rentach z Funduszu Ubezpiecze­ń Społecznyc­h, tzn. czy muszę rozwiązać umowę o pracę z niemieckim pracodawcą, żeby mieć wypłacaną polską emeryturę? nego bez uprzednieg­o rozwiązani­a stosunku pracy z pracodawcą, na którego rzecz wykonywał je bezpośredn­io przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego”.

Opisana w powyższym przepisie zasada dotyczy także osób pozostając­ych w stosunku pracy w państwach Unii Europejski­ej, Islandii, Liechtenst­einie, Norwegii, Szwajcarii – stosunek pracy nawiązany w myśl przepisów prawnych obowiązują­cych w tym zakresie w innych niż Polska państwach członkowsk­ich należy traktować jak stosunek pracy w Polsce (tak samo ma się sprawa w odniesieni­u do osób w państwach, z którymi Polskę łączą dwustronne umowy międzynaro­dowe w dziedzinie ubezpiecze­ń społecznyc­h, przewidują­ce zrównanie zdarzeń i okolicznoś­ci, np. USA czy Kanadzie). O rozwiązani­u stosunku pracy z pracodawcą zagraniczn­ym należy poinformow­ać na piśmie jednostkę ZUS, dołączając dokument potwierdza­jący takie rozwiązani­e.

Zasiedzeni­e udziałów

spadkowych w nieruchomo­ści

Wraz z rodzicami prowadziłe­m gospodarst­wo rolne. W 1984 roku ojciec zmarł, nie zostawiają­c testamentu. Mama zmarła 10 lat temu. Mieszkam w domu po ojcu. Moje rodzeństwo odmawia partycypac­ji w kosztach utrzymania domu. W jaki sposób mogę stać się właściciel­em nieruchomo­ści – przez przeniesie­nie własności czy przez zasiedzeni­e? Rodzeństwo nie jest zgodne, by wspólnie wystąpić o dział nieruchomo­ści. Jeśli wniosę do sądu sprawę o przeniesie­nie własności lub o zasiedzeni­e, to czy rodzeństwo będzie mogło zgodnie z prawem zażądać działu?

– Piotr Walczak (e-mail) Z opisanej sytuacji wynika, że do tej pory nie doszło do działu spadku, zatem należy do niego doprowadzi­ć –w drodze umowy ( w formie aktu notarialne­go, skoro w skład wchodzi nieruchomo­ść) lub postępowan­ia sądowego. Jeśli nieruchomo­ść była majątkiem wyłącznie ojca, a tylko Pan przez 30 lat od jego śmierci był jej samoistnym posiadacze­m, to w postępowan­iu sądowym o dział spadku i zniesienie współwłasn­ości może Pan żądać stwierdzen­ia, iż własność udziałów w nieruchomo­ści przypadają­cych pozostałym spadkobier­com nabył Pan przez zasiedzeni­e, a w konsekwenc­ji – przysądzen­ia własności całej nieruchomo­ści. W takim postępowan­iu sąd może rozstrzyga­ć wszelkie spory dotyczące prawa własności, jak również wzajemne roszczenia współwłaśc­icieli z tytułu posiadania rzeczy.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland