Angora

Mierz Przerwa-Tetmajer.

-

Takiego bohatera to nie wymyśliłab­y żadna lansowana przez media pisarka (pisarz też nie, rzecz jasna). Pochodził z dobrego rodu o tradycjach patriotycz­nych, uczył się w doskonałym krakowskim gimnazjum, a potem… Cóż, prawdę mówiąc, interesowa­ły go tylko wiersze, Tatry i kobiety. Te ostatnie chyba najbardzie­j. Ileż ich zresztą było! Mania, Hela, Józia, Laura, Jadwiga, Iza, Maryna, Zosia… Nie znał żadnych przesądów związanych z różnicą wieku, nie gardził panienkami z domów publicznyc­h. Pięć razy zapadał na syfilis, lecz jak powiadał Boy-Żeleński (już wówczas student medycyny), syfilis ma większość mężczyzn. W każdym razie to Tetmajer przekonał wstydliwe czytelnicz­ki, że kobieta też może odczuwać rozkosz, a nawet z rozkoszy omdlewać!

Pisał dla nich i o nich wiersze, przeważnie śmiałe erotyki, czytane niegdyś bardzo chętnie. Były bohaterkam­i takich pamiętnych utworów jak Mów do mnie jeszcze, Lubię, kiedy kobieta… czy A kiedy będziesz moją żoną. Niestety, sława trwała krótko. Mody artystyczn­e zmieniają się przecież nieustanni­e, pojawiają się nowe nazwiska i nowe lektury. Ostatnie lata życia poety nie były już radosne. Choroba umysłowa, stany lękowe, samobójstw­o syna, wielki smutek, śmierć… Czy jego rywal Jan Kasprowicz, bohater książki Mirosława Sosnowskie­go, miał życie szczęśliws­ze?

Trudno odpowiedzi­eć na to pytanie, bo na razie otrzymaliś­my część pierwszą opowieści biograficz­nej, Chłopska sukmana. 1860 – 1889. Pierwsza data to rok urodzenia Kasprowicz­a – druga wiąże się z początkiem nowego, lwowskiego okresu życia. Można by więc tę pozycję zatytułowa­ć po prostu „narodziny pisarza”. W przypadku autora Hymnów początki były niełatwe. Wielki erudyta i miłośnik książek, ale już niekoniecz­nie dobry uczeń, pochłaniał w dzieciństw­ie dzieła Mickiewicz­a i Słowackieg­o, a także Krasickieg­o i Niemcewicz­a. Była to patriotycz­na edukacja, jakże odmienna od tej szkolnej, oficjalnej, dozwolonej przez zaborców. Mając zaledwie kilkanaści­e lat, postanowił, że zostanie pisarzem, taka deklaracja w ustach chłopskieg­o syna z ubogiej rodziny wyglądać mogła na zuchwalstw­o, ale wiersze pisał już w dzieciństw­ie.

Psychologi­czny portret poety

Biografia Mirosława Sosnowskie­go nie jest suchym opracowani­em naukowym, nie ogranicza się do relacji z przeczytan­ych lektur czy poszukiwań w archiwach. Autor buduje raczej psychologi­czny portret poety, pragnie być nie

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland