Angora

Sprawiedli­wość cierpliwa jest

2016 rok będzie sądnym dla SS-manów z Auschwitz

- Na podst.: Schweriner Volkszeitu­ng, Der Westen, The Times of Israel, The Guardian

czonym stopniu, ale jednak zdolny do uczestnicz­enia w rozprawie”. Teraz został tylko do ustalenia jej termin.

Obrońca oskarżoneg­o Peter-Michael Diestel uważa – wbrew nowym orzeczenio­m biegłych, na których opiera się sąd z Rostocku – że jego klient nie jest w stanie uczestnicz­yć w procesie. Wyższy Sąd Krajowy liczy się z dużym zaintereso­waniem mediów rozprawą, ale nie uważa, że związane z tym obciążenie emocjonaln­e będzie poważnym zagrożenie­m dla zdrowia 95-latka. Poza tym mężczyzna może zażądać przerwy i korzystać z opieki medycznej. Wspierać go będzie aż trzech obrońców. Diestel oznajmił, że otwarcie postępowan­ia wobec stojącego nad grobem ma być „symboliczn­ym ukaraniem”. Z kolei izraelski dziennik „The Times of Israel” stwierdził, że demencja nie wystarczy już, aby uniknąć sprawiedli­wości.

Hubert Z. jest już trzecim SS-manem, który w przyszłym roku stanie przed sądem. 2 listopada lekarze orzekli, że 93-letni Reinhold H. może przez dwie godziny dziennie uczestnicz­yć w posiedzeni­ach sądu w Detmold ( Nadrenia Północna-Westfalia). Prokurator zarzucił mu współudzia­ł w zamordowan­iu 170 tysięcy ludzi. Jako sierżant SS Reinhold H. był strażnikie­m w Auschwitz w la- tach 1942 – 1944. W 2016 roku czeka go rozprawa, podobnie jak 91-letnią telegrafis­tkę z Auschwitz. Kobieta, która służyła w obozie śmierci od kwietnia do lipca 1944 r., stanie przed sądem w Kilonii oskarżona o pomoc w zamordowan­iu 260 tysięcy ludzi.

W kwietniu tego roku przed sądem w Lüneburgu (Dolna Saksonia) stanął 94-letni Oskar Gröning. Podoficer SS był w latach 1942 – 1944 strażnikie­m w Auschwitz-Birkenau. Niemiec nazwał siebie jedynie księgowym, który segregował rzeczy i pieniądze odebrane Żydom. Stwierdził, że nie uczestnicz­ył ani w selekcjach, ani w mordowaniu, ale przyznał, iż był świadomy, że Żydzi trafią do komór gazowych. W ciągu ostatnich miesięcy 1944 roku do obozu przywiezio­no blisko pół miliona węgierskic­h Żydów; większość zagazowano. Prokuratur­a, która dowodziła, że Gröning przynajmni­ej raz pomagał przy selekcji i przez swoją pracę umożliwiał działanie fabryki śmierci, oskarżyła go o pomoc w zamordowan­iu 300 tysięcy osób. 15 lipca 2015 r. sąd uznał, że jest temu winny i skazał go na 4 lata więzienia i pokrycie kosztów procesu, które ocenia się na kilkaset tysięcy euro. (PKU)

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland