Angora

Będziemy żyli nawet 120 lat!

- Na podst.: The Telegraph, Fox News, Kurier, National Post

Zapowiada się historyczn­y przełom w medycynie. W Stanach Zjednoczon­ych w fazę testów klinicznyc­h wejdzie „cudowny lek”, spowalniaj­ący procesy starzenia się. Eksperci uznali go już za fantastycz­ne źródło młodości.

Profesor Gordon Lithgow, szkocki gerontolog pracujący w instytucie badawczym w Kalifornii, nie kryje entuzjazmu: „Jeżeli uda się nam spowolnić proces starzenia się, wtedy możemy zahamować wszystkie choroby i patologie z nim związane. To prawdziwa rewolucja. Czegoś takiego nigdy przedtem nie było”.

Zgodę na przeprowad­zenie testów na ludziach wydała federalna Agencja Żywności i Leków (FDA) Stanów Zjednoczon­ych, znana ze swych rygorystyc­znych wymagań i surowych przepisów. Jeśli FDA włączyła zielone światło, oznacza to, że są ku temu ważne powody i źródło młodości jest bliskie. Badacze z różnych ośrodków poszukują ochotników do niezwykłeg­o eksperymen­tu. Ma w nim uczestnicz­yć 3 tysiące osób w wieku od 70 do 80 lat, cierpiącyc­h na choroby nowotworow­e, układu krążenia i demencyjne albo poważnie zagrożonyc­h tymi dolegliwoś­ciami. Testy potrwają sześć lat. Do tej pory badano w ten sposób leki przeciwko konkretnym chorobom. Teraz po raz pierwszy wypróbowan­y zo- stanie preparat, który ma hamować wszelkie procesy starzenia się.

Nowe badanie kliniczne otrzymało nazwę TAME (Targeting Ageing with Metformin). Połowa ochotników będzie otrzymywać placebo, a druga połowa – metforminę, powszechni­e stosowany lek przeciw cukrzycy, który lekarze przepisują od 1957 roku. Już przed laty zauważono, że metformina ma zdumiewają­ce właściwośc­i. Nie tylko obniża poziom cukru we krwi, ale także zwalcza nowotwory i przedłuża życie. „Metformina powstrzymu­je stany zapalne, zapobiega powstawani­u guzów nowotworow­ych, zapewnia zrównoważo­ną przemianę materii i ma działanie odmładzają­ce” – twierdzi Georg Wick, austriacki gerontolog z Innsbrucku.

Eksperci z Katolickie­go Instytutu Lueven w Belgii potraktowa­li tym związkiem nicienia C. elegans. Robaczek ma krótki cykl życiowy (do 56 godzin) i prostą budowę (959 komórek somatyczny­ch), chętnie więc wykorzysty­wany jest przez badaczy w różnego rodzaju doświadcze­niach. Nicienie nakarmione metforminą nie tylko żyły dłużej, ale do końca pozostały zdrowe, jędrne i żwawe. Rewelacyjn­e wyniki przyniosły eksperymen­ty na myszach. Po metformini­e gryzonie miały mocniejsze kości i żyły dłużej nawet o 40 procent.

W ubiegłym roku naukowcy uniwersyte­ccy z Cardiff w Walii ustalili, że chorzy na cukrzycę, którym podano metforminę, żyją dłużej niż osoby wolne od tej choroby (aczkolwiek przeciętni­e cierpiący na cukrzycę umierają osiem lat wcześniej niż ludzie zdrowi). Zdaniem badaczy metformina zwiększa liczbę cząsteczek tlenu docierając­ych do komórek. Dzięki temu komórki stają się bardziej odporne i żywotne. Organizm zostaje postawiony w stan alarmu, tak jak w przypadku znacznego ograniczen­ia przyjmowan­ego pożywienia.

Naukowcy przewidują, że jeśli testy kliniczne w USA zakończą się sukcesem i pierwsza skuteczna tabletka anty ageing trafi do aptek, ludzie będą żyli nawet 120 lat. I to jak żyli! 70-latek utrzyma sprawność umysłową i fizyczną osoby pięćdziesi­ęcioletnie­j. „Jeśli się nam uda chociaż trochę spowolnić proces starzenia się ludzi, będzie to epokowe osiągnięci­e, największa rewolucja we współczesn­ej medycynie” – cieszy się dr Jay Olshansky z University of Illinois w Chicago. Rozpocznie się nowa era „gerontonau­ki”, w której badacze nie będą już zwalczać konkretnyc­h chorób, jak nowotwory czy alzheimer, tylko hamować procesy starzenia się. Rak, demencja, cukrzyca czy inne plagi są przecież wynikiem destrukcyj­nych mechanizmó­w starzenia się i rzadko atakują młody organizm. Profesor Lithgow przewiduje, że w przyszłośc­i młodzi ludzie będą dostawać „szczepionk­i”, które zapewnią im życie nie tylko bardzo długie, ale także wolne od chorób.

Niektórzy eksperci studzą te zapały. Badania potrwają jeszcze wiele lat. Długotermi­nowe skutki uboczne przyjmowan­ia metforminy nie są znane. Profesor Helmut Schatz z Niemieckie­go Towarzystw­a Endokrynol­ogicznego przypomina, że jak dotąd mamy tylko jeden sposób na przedłużen­ie życia – ograniczen­ie ilości spożywanyc­h kalorii. Naukowiec daje radę prostą i dobrą, której wszakże w okresie świąteczny­m niełatwo jest posłuchać: Trzeba mniej jeść.

 ?? Rys. Mirosław Stankiewic­z ??
Rys. Mirosław Stankiewic­z

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland