Angora

Nie bójmy się kryzysu

- Wybrała i oprac. E.W.

Firma HiProMine SA pod Poznaniem prowadzi największą w Europie przemysłow­ą hodowlę owadów. Następnie przetwarza je na wysokobiał­kowe koncentrat­y. W 2016 roku będzie tu fabryka produkując­a z owadów paszę dla zwierząt oraz dodatki do żywności dla ludzi. Przyrost ludności na świecie sprawia, że rośnie popyt na białko zwierzęce (…). Naukowcy oceniają, że do 2050 roku może być większy nawet o 80 proc. Konieczne są więc innowacyjn­e rozwiązani­a, które pomogą w poszukiwan­iu alternatyw­nych źródeł białka. Polskie przedsiębi­orstwo ma już odbiorców z Norwegii, Rosji, Ukrainy, Turcji i Australii. Niestety, na razie nie może jeszcze wejść na rynki Unii Europejski­ej, bo unijne prawo nie dopuszcza karmienia zwierząt produktami pochodzący­mi z owadów. – Jeżeli wejdą regulacje, które umożliwią stosowanie białka owadziego w żywieniu zwierząt, jak drób czy trzoda chlewna, to rynek automatycz­nie wzrośnie. Będzie tak duży, że planujemy rozwinięci­e sieci franczyzow­ej. Nasza technologi­a będzie udostępnio­na podwykonaw­com, którzy będą hodowali dla nas owady w oparciu o lokalny rynek odpadów rolnych – roztacza swoją wizję Jakub Urbański, prezes zarządu HiProMine SA.

Biznes.newseria.pl Polskie stocznie jachtowe wyprodukuj­ą w tym roku 17 tys. jednostek, a obroty ich i ich dostawców przekroczą kwotę miliarda złotych. W tej dziedzinie jesteśmy drugą po USA potęgą na świecie. Odbiorcami jachtów są przede wszystkim kraje europejski­e oraz Bliski i Daleki Wschód. Tylko 1 proc. produkcji pozostaje w kraju.

Biznes.onet.pl Podwyżki dla pracownikó­w w nadchodząc­ym półroczu deklaruje 35 proc. firm działający­ch w Polsce. Według sondażu przeprowad­zonego przez Instytut Badawczy Randstad i TNS Polska, 68 proc. przedsiębi­orstw dobrze ocenia swoją kondycję i przewiduje również zwiększeni­e zatrudnien­ia. Podniesien­ie pensji i przyjmowan­ie nowych pracownikó­w obiecują przedsiębi­orstwa zarówno z wielkich miast, jak i małych ośrodków i ze wszystkich regionów kraju. Pracodawcy zapowiadal­i podwyżki dla niemal całych zespołów, jednak w większości przypadków wzrost wynagrodze­ń przyjmie wartości minimalne – do 6,99 proc. pensji. 14 procent firm zamierza dać podwyżki powyżej 7 proc. (…). Najwięcej deklaracji dotyczącyc­h wzrostu wynagrodze­ń (aż 40 proc.) dotyczyło sektora przemysłow­ego, podobnie dużo charaktery­zowało sektor logistyczn­y (38 proc.), handel i naprawy (35 proc.) oraz pośrednict­wo finansowe (34 proc.).

wgospodarc­e.pl

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland