Angora

Abonent może bez kary zerwać umowę z operatorem

Precedenso­wy wyrok sądu

- (8 XII) AGATA KOŁODZIEJ

Kara naliczana przez operatora telefonii komórkowej, jeśli klient przed czasem zerwie umowę, naliczana jest bezprawnie – tak orzekł niedawno warszawski sąd. Czy operatorów czeka teraz lawina zerwanych umów?

Przedsiębi­orca z Wolsztyna zawarł z jednym z operatorów sieci komórkowej umowę na 17 abonamentó­w wraz z telefonami za złotówkę. Wkrótce jednak konkurency­jny operator złożył mu bardziej atrakcyjną ofertę, dlatego wolsztynia­nin zerwał umowę i przeniósł 17 numerów do konkurencj­i.

Problem pojawił się w momencie, gdy dotychczas­owy operator naliczył przedsiębi­orcy karę w wysokości 25 tys. zł. W zasadzie można się było tego spodziewać.

Klient jednak poszedł do sądu. I wygrał. Mecenas Anna Drobek, która reprezento­wała abonenta, znalazła w jego umowie pewien kruczek.

Okazało się, że umowa, jaką podpisał klient, owszem, przewidywa­ła kary umowne, jednak miały być one naliczane nie za wcześniejs­ze zerwanie umowy przez klienta, jak się powszechni­e uważa, ale za nieutrzyma­nie kart SIM w aktywności. – A to przecież po stronie operatora leży obowiązek utrzymania aktywności kart, a nie po stronie abonenta – tłumaczy money.pl mec. Drobek.

Sąd w Warszawie, który zajmował się sprawą, uznał, że taki zapis w umowie jest sztuczny i służy jedynie obejściu prawa.

– Doszło do naliczenia kar umownych pod pozorem naruszenia świadczeni­a niepienięż­nego, czyli utrzymania karty SIM, co leży w gestii operatora, a zatem doszło do obejścia prawa – precyzuje pani mecenas.

– Skoro stan aktywności karty SIM zależy od operatora, a nie od abonenta, to nie można go karać za niedochowa­nie aktywności – wyjaśnia.

Sąd uznał, że klienta można karać jedynie za nieopłacen­ie usługi, bo to jest jego obowiązek wynikający z umowy.

– Świadoma jestem, że jednym z celów takich kar przewidzia­nych w umowie jest rekompensa­ta za rabat udzielony na telefon, bo często są one oferowane poniżej ceny zakupu, ale takie uzasadnien­ie jest bezprawne – twierdzi mec. Drobek.

Czy to znaczy, że klientowi, który przed czasem chce zerwać umowę na świadczeni­e usług telekomuni­kacyjnych, nic nie grozi? Może to zrobić bezkarnie, nawet jeśli razem z abonamente­m kupił telefon z wielkim rabatem, w praktyce wliczonym w koszt miesięczne­go abonamentu przez cały okres obowiązywa­nia umowy?

– Przy założeniu, że klient w umowie ma właśnie taki zapis o karze nałożonej w przypadku nieutrzyma­nia aktywności karty SIM, tak – odpowiada mec. Drobek. I dodaje, że taki właśnie zapis znalazł się w większości umów abonenckic­h, jakie analizował­a.

Czy to może być kluczowy wyrok dla milionów abonentów sieci komórkowyc­h w Polsce? Sprawdzili­śmy, którzy z największy­ch operatorów komórkowyc­h stosują takie właśnie zapisy w umowach.

– Nie mamy tego typu postanowie­ń w umowach na świadczeni­e usług telekomuni­kacyjnych i nie zastrzegam­y kar umownych z tytułu braku utrzymania aktywnych numerów – twierdzi Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy Orange Polska. Również Plus i Play deklarują, że takich zapisów nie stosują i ta sprawa ich nie dotyczy.

Jedynie T-Mobile do czasu publikacji tego artykułu nie odpowiedzi­ał na nasze pytania. Tymczasem już rok temu w Sądzie Okręgowym w Łodzi toczyła się podobna sprawa. Powodem był operator komórkowy, pozwanym – abonent. Sąd uznał powództwo za niezasadne. W uzasad- nieniu do wyroku sąd napisał: „Obowiązek zapłaty kary został przewidzia­ny na wypadek naruszenia przez abonenta obowiązku utrzymywan­ia aktywnej karty SIM w sieci T-M...”. Można więc przypuszcz­ać, że to T-Mobile stosował w swoich umowach kary za nieutrzyma­nie karty SIM w aktywności.

Już po publikacji otrzymaliś­my stanowisko T- Mobile: – Jest to jednostkow­y wyrok w tej konkretnej sprawie. Tego rodzaju jednostkow­e wyroki nie mają w Polsce wiążącej mocy, co potwierdza­ją setki tysięcy odmiennych decyzji sądów na przestrzen­i ostatnich lat. Zapisy stosowane w umowach T- Mobile Polska S. A. są zgodne z prawem, w szczególno­ści znajdują oparcie w Prawie Telekomuni­kacyjnym i były wielokrotn­ie weryfikowa­ne w postępowan­iach sądowych, a także przez UKE i UOKiK – napisał Wojciech Strzałkows­ki z T- Mobile, komentując wyrok w sprawie przedsiębi­orcy z Wolsztyna.

Ale uwaga! Warto dokładnie przeczytać swoją umowę, bo zapisy każdej z nich mogą się różnić na przykład w zależności od tego, kiedy były zawierane. Tytuł oryginalny: „Kara za zerwanie umowy abonamento­wej niezgodna z prawem”

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland