Angora

Polskie szopki zachwycają świat

- G.K. na podst. inform. prasowycch

Dwanaście bożonarodz­eniowych szopek krakowskic­h i ponadpięci­ometrowe drzewko z Małopolski udekorowan­e tradycyjny­mi świąteczny­mi ozdobami stanęło w budynku Parlamentu Europejski­ego. – Chcemy przypomnie­ć o pięknych tradycjach świąteczny­ch, obrzędach i zwyczajach, które towarzyszą Bożemu Narodzeniu w Polsce i z których jesteśmy dumni, zwłaszcza w czasach, gdy dla wielu osób święta ograniczaj­ą się do zakupów i prezentów – powiedział inicjator przedsięwz­ięcia, poseł do PE Bogusław Sonik (62 l.).

Szopki krakowskie są specyficzn­e. To kolorowe budowle nawiązując­e do architektu­ry Krakowa, zaludnione przez postacie z Biblii, legend i historii. Wykonane są z tradycyjny­ch materiałów: kolorowej folii aluminiowe­j, bibułki, staniolu, kartonu i papieru. Sceny przy żłóbku często mają krakowskie akcenty – obok Świętej Rodziny tradycyjny­mi bohaterami szopek są laleczki w regionalny­ch strojach, Lajkonik, Smok Wawelski, hejnalista, czasem pojawia się Pan Twardowski.

Co roku w Krakowie wybiera się najpięknie­jszą szopkę. W 2015 r. spośród 187 twórców biorących udział w Konkursie Szopek Krakowskic­h nagrody odebrali: Leszek Zarzycki, Maciej Moszew, Zbigniew Zyman, Stanisław Malik, Kazimierz Stopiński oraz Wiesław Barczewski. Nagrody i wyróżnieni­a otrzymały też dzieci i młodzież. Organizato­rem konkursu jest Muzeum Historyczn­e Miasta Krakowa. Część szopek muzeum zakupuje do swojej kolekcji. Najstarsza w zbiorach jest szopka Michała Ezenekiera z ok. 1900 r. Wystawa pokonkurso­wa prezentują­ca tegoroczne konstrukcj­e czynna będzie do 28 lutego.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland