Angora

Przedświąt­eczny łosoś

-

karniku. Można go na chwilę zanurzyć we wrzątku z rozmarynem, a potem osuszyć i wrzucić na patelnię wyłożoną pergaminem. Doskonale smakuje kombinacja „surowy – wędzony” w maleńkiej szklaneczc­e, posypany kaparami i papryką espelette, albo podawany „na słodko”, z suszonymi owocami – morelami, rodzynkami i śliwkami, okraszonym­i bardzo ostrą papryczką piri-piri, ewentualni­e ze świeżymi cytrusami – grejpfrute­m i plastrami pomarańczy i… też z „czymś” pikantnym na to – może być cayenne. Zupa „łososiowa” z ziemniakam­i i czerwoną papryką lub carpaccio z parmezanem i świeżo zmielonym czarnym lub kolorowym pieprzem. Tatar z łososia z majonezem, cytryną i posiekaną świeżą ko- lendrą oraz sokiem z limonki. Spaghetii z łososiem i owocami morza okraszone curry, świeżym ogórkiem i siekanymi migdałami. Łosoś z jajkiem i ikrą pstrąga albo popularne we Francji… ciasto z łososiem i z suszonymi pomidorami. Możliwości są niezliczon­e i zależą tylko od naszej wyobraźni i smaku.

Gravlax

To skandynaws­ki klasyk. Potrzebny jest oczyszczon­y z ości, stosunkowo gruby kawałek łososia ze skórą bez łusek. Dlatego najlepiej jest kupić rybę w całości i samemu ją potem przygotowa­ć. Zajmuje to do pół godziny, ale marynuje się ją przez trzy doby! Rybę trzeba starannie umyć pod zimną wodą, dokładnie osuszyć. Na bardzo dużym talerzu mieszamy grubą sól morską z kolendrą, kolorowym pieprzem, z czarnym pieprzem i pieprzem syczuański­m oraz z grubo pokrojonym świeżym koperkiem. Układamy na tym łososia. Całość owijamy przezroczy­stą folią. Trzeba teraz na górze położyć „coś” ciężkiego, żeby rybę przycisnąć. Może być kamień, jakiego używamy przy kiszeniu ogórków czy kapusty. Półmisek wkładamy do lodówki na trzy dni. Przed podaniem łososia i pokrojenie­m go w cieniutkie plastry nożem o giętkiej klindze rybę należy wytrzeć z marynaty, ale potem znów posypać, tym razem drobno posiekanym koperkiem i świeżo utartym pieprzem. Można podawać na blinach, z cytryną i śmietaną, ale wtedy przydałaby się szczypta cayenne. Można do tego dodać ikrę łososia lub pstrąga. Królewskie danie wymaga szampana, ale białe, wytrawne wino znad Loary, Saumur Blanc, też zamieni nasze przyjęcie w niepowtarz­alną ucztę. i, w przeciwień­stwie do matiasów, przyjaźni się z oliwą, olejem, octem, czyli marynatami wszelkimi, co w przypadku matiasów jest niedopuszc­zalne. Porcja dla 4 osób Koszt: 20 – 25 zł Czas przygotowa­nia: 30 – 40 minut Składniki: 8 tuszek świeżych śledzi 8 cienkich plastrów szynki serrano, prosciutto lub podobnej starta skórka i sok 1 – 2 cytryn 4 – 6 łyżek drobno posiekanej natki pietruszki lub koperku 2 – 3 łyżki tartej bułki 1 – 2 łyżki masła tarta bułka do panierowan­ia olej do smażenia sól, pieprz Przygotowa­nie: 1. Umyte tuszki osuszamy papierowym ręcznikiem. Skrapiamy wewnątrz sokiem z cytryny, przyprawia­my skórką z cytryny, solą i pieprzem.

2. Natkę mieszamy z tartą bułką i masłem, wypełniamy tuszki. Tniemy plastry szynki na węższe paski i okręcamy nimi śledzie. Lekko panierujem­y i smażymy na oleju.

Serwujemy z ziemniakam­i purée, i fasolą szparagową.

 ?? Fot. autor ??
Fot. autor

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland