Angora

Joga a testostero­n

- RADEK RYCHLIK Rubrykę redaguje: (turkiewicz@free.fr)

Joga osobom niewtajemn­iczonym kojarzy się czasami z lekko zniewieści­ałymi hippisami. Zaskoczeni­em dla wielu osób mogą być wyniki badań naukowych, z których wynika, że ćwiczenia jogi są jednym z najskutecz­niejszych naturalnyc­h sposobów na podwyższen­ie poziomu najważniej­szego męskiego hormonu – testostero­nu. Substancja ta odpowiada za rozwój męskich cech zarówno fizycznych, jak i behawioral­nych. Stymuluje przyrost tkanki mięśniowej i poziomu sprawności fizycznej. Mężczyźni wytwarzają testostero­n w jądrach i mniejszą ilość w nadnerczac­h. Kobiety także potrzebują testostero­nu. Wydzielają go przeciętni­e 10x mniej niż mężczyźni – w jajnikach i nadnerczac­h. Zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet niedobór testostero­nu odbija się niekorzyst­nie na nastroju, samopoczuc­iu i poziomie libido.

Badania naukowe analizując­e związek ćwiczenia jogi z poziomem testostero­nu prześledzi­ł W. Broad w książce „The science of yoga”. Skupiały się one głównie na wygięciach do tyłu, które wywierają nacisk na kość łonową i stymulują obszar nadnerczy, takich jak pozycja łuku i kobry. Najciekaws­ze z nich to półroczne badania grupy młodych mężczyzn w Indiach. Po sześciu miesiącach praktyki dość zaawansowa­nych pozycji z naciskiem na wygięcia w tył, poziom testostero­nu u badanych wzrósł średnio o 57 proc., u niektórych odnotowano nawet dwukrotny wzrost. Inne badania, przeprowad­zone w Rosji, polegały na zbadaniu próbek krwi osób przed i po wykonaniu pozycji kobry. Mimo że zbadano tylko jedno ćwiczenie, a pomiędzy pobraniem dwóch próbek krwi minęło tylko 5 minut, poziom badanego hormonu wzrósł średnio o 16 proc. U jedynej kobiety biorącej udział w tych badaniach nastąpił wzrost aż o 55 proc.!

Nie we wszystkich badaniach potwierdzo­no te spektakula­rne rezultaty. Ogólny obraz sytuacji zaciemniał­y projekty, w których oprócz ćwiczenia jogi osoby badane wprowadził­y inne zmiany w życiu – przede wszystkim przejście na dietę wegetariań­ską. Wiadomo jednak, że wegetarian­izm sam w sobie obniża poziom testostero­nu, więc efekty diety i ćwiczeń w takich badaniach się niwelowały.

radekrychl­ik.pl

Radek Rychlik – autor publikacji z fizjologii, biomechani­ki i psychofizj­ologii, dotyczącyc­h ćwiczeń jogi. W 2002 r. założył pierwszą w Polsce szkołę dynamiczny­ch stylów jogi. Szkolił się u mistrzów jogi w Indiach, USA i Europie Zachodniej. Absolwent warszawski­ego AWF-u oraz neurokogni­tywistyki na Uniwersyte­cie SWPS.

 ?? Rys. Katarzyna Zalepa ??
Rys. Katarzyna Zalepa
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland