Angora

Bestia mniejsza niż słoń

Poczet nazwisk polskich(

- 569)

Zawsze z ciekawości­ą czytuję Pańskie artykuły w „Angorze”, napisał pan Zbigniew Żubr z Warszawy. Jestem emerytowan­ym inżynierem i daleko mi do Pańskiej wiedzy dotyczącej pochodzeni­a nazwisk. Kilka lat temu ukończyłem pisanie „Kroniki rodziny Żubrów”, czemu poświęciłe­m kilkanaści­e lat. Kilka razy odwiedzałe­m różne archiwa, szczególni­e archiwum w Żytomierzu na Ukrainie, gdzie znajduje się mnóstwo dokumentów polskich i rosyjskich dotyczącyc­h mojej rodziny i mogłem prześledzi­ć zmiany w pisowni nazwisk mych przodków. W końcu XVI wieku żył w okolicy Żytomierza chłop pańszczyźn­iany Iwan (czasem zwany Janem) Zubr. Wstąpił do tak zwanej Piechoty Wybranieck­iej, odznaczył się odwagą w wojnach króla Stefana Batorego, a za zasługi przyznano mu szlachectw­o. Dlaczego nazywał się Zubr, a nie Żubr? Wyjaśnieni­e uzyskałem z „Poradni Językowej Instytutu Filologii Polskiej Uniwersyte­tu Wrocławski­ego”. Otóż:

Rzeczownik żubr początkowo zaczynał się od litery „z”. W średniowie­cznej polszczyźn­ie mieliśmy „zubr”, „ząbr”, a nawet „ząbrz”. Zamiana na „ż” jest przykładem wymowy hiperpopra­wnej unikającej mazurzenia. Mazurzenie – to wymawianie: „syja”, „zyto”, „cysty”, zamiast szyja, żyto, czysty. Poprawne „zubr” zamieniono na hiperpopra­wne żubr.

Jednak konsekwenc­ja w zapisach ówczesnych pisarzy nie była żelazna, bo o ile wiem, zawsze pisano Żytomierz, a nie Zytomierz. Na początku XIX wieku mój prapradzia­dek, mąż Joanny Żubrowej (z „Huraganu” W. Gąsiorowsk­iego), pisze w imieniu licznej rodziny zbiorowe wystąpieni­e o potwierdze­nie szlachectw­a, używając już nazwiska Żubr, i od tej pory aż do dziś tak pozostało. Jeden z synów wymienione­go Iwana już na początku XVII wieku przeniósł się na zachód, w okolice Drohobycza. Ten odłam rodziny (tzw. galicyjski), prawdopodo­bnie uwzględnia­jąc późniejsze liternictw­o austriacki­e, nigdy nie zmienił nazwiska na Żubr, a nawet (chyba) ze względu na łatwość wymawiania – zbieg dwu spółgłosek – zmienił nazwisko na Zu-

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland