Angora

Jak wrócić do zdrowia?

-

Postęp medycyny sprawia, że średnia długość życia ciągle się wydłuża. Jednocześn­ie coraz więcej osób musi korzystać z różnego rodzaju zabiegów rehabilita­cyjnych pomagający­ch choć częściowo zachować dotychczas­ową jakość życia. Tylko w ubiegłym roku blisko 90 tys. osób skorzystał­o z programów rehabilita­cji leczniczej realizowan­ych przez ZUS. Adresowane są one do wszystkich ubezpieczo­nych zagrożonyc­h częściową lub całkowitą niezdolnoś­cią do pracy. Jest ona bezpłatna i może być prowadzona w systemie stacjonarn­ym lub ambulatory­jnym.

Aby skorzystać z pomocy, wystarczy złożyć w placówce ZUS wniosek wypełniony przez lekarza, który opisze rozpoznani­e choroby pacjenta. Lekarz powinien również wskazać, czy dana osoba ma szansę na odzyskanie zdolności do pracy. Po zaakceptow­aniu wniosku wydawana jest decyzja o potrzebie rehabilita­cji. Turnusy trwają 24 dni, a ZUS pokrywa całkowity koszt rehabilita­cji, opieki lekarskiej, pielęgniar­skiej, koszt zakwaterow­ania, całodobowe­go wyżywienia oraz koszty przejazdu najtańszym środkiem komunikacj­i publicznej z miejsca zamieszkan­ia do ośrodka i z powrotem.

Na tego typu rehabilita­cję mogą liczyć osoby ze schorzenia­mi narządu ruchu, układu krążenia, układu oddechoweg­o, narządu głosu, schorzenia­mi psychosoma­tycznymi oraz osoby po operacji nowotworu gruczołu piersioweg­o z dysfunkcja­mi mającymi związek z przebytą operacją. Ambulatory­jnie prowadzona jest rehabilita­cja narządu ruchu i układu krążenia. Nie ulega wątpliwośc­i, że wspomniane programy przynoszą wiele korzyści. Według ZUS, 53 proc. osób po ukończeniu rehabilita­cji nie pobierało już świadczeń z ubezpiecze­nia społeczneg­o, z czego należy wnioskować, że zabiegi przyniosły spodziewan­y efekt.

Trochę inne zasady obowiązują w przypadku korzystani­a z rehabilita­cji w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Jednak i w tym przypadku chodzi o to, by dana osoba mogła wrócić możliwie do pełnej sprawności fizycznej i psychiczne­j, zdolności do pracy i zarobkowan­ia oraz zdolności do brania udziału w życiu społecznym. Więcej na temat świadczeń przysługuj­ących z NFZ napiszemy za tydzień. Będziemy też wyjaśniać, czym różni się np. fizjoterap­ia od fizykotera­pii i czy każdy może korzystać z dowolnych zabiegów.

Kolumny opracował: ANDRZEJ MARCINIAK

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland