Angora

TV bez tajemnic

- ANDRZEJ MARCINIAK

Mamy dostęp do ponad 150 polskich i polskojęzy­cznych kanałów telewizyjn­ych. Tymczasem, gdy akurat chcemy obejrzeć coś interesują­cego, bardzo często okazuje się, że niczego takiego w danej chwili nie możemy znaleźć.

Bardzo ciekawe dane na temat preferencj­i polskich telewidzów przyniósł niedawny raport „Projekt Cyfrowizja II”, przygotowa­ny przez firmę MEC Analytics & Insight. Wspomniane badanie koncentrow­ało się na ocenie oferty naziemnej telewizji cyfrowej, w ramach której możemy bezpłatnie oglądać 24 programy na trzech ogólnopols­kich multipleks­ach i dziewięciu kanałach na lokalnych multipleks­ach. Okazuje się, że blisko 90 proc. widzów uważa, że wspomniana oferta ostatnio się poprawiła. Taką opinię o naziemnej telewizji cyfrowej mają głównie mieszkańcy wsi i małych miast i – co może być pewnym zaskoczeni­em – także ludzie młodzi (15 – 24 lat). Bardziej krytyczni są abonenci sieci kablowych i platform cyfrowych, mieszkając­y głównie w dużych miastach.

Na czele najchętnie­j oglądanych stacji w ramach naziemnej telewizji cyfrowej są TVN i Polsat – za raczej lub bardzo ciekawe uważa je 76 proc. uczestnikó­w wspomniane­go badania. Ciągle do góry idzie Puls, ale najwięcej w oczach widzów zyskały ostatnio TV4 oraz Fokus TV. Na drugim biegunie, wśród najmniej interesują­cych propozycji, znalazła się TV Trwam, której program 57 proc. ankietowan­ych uznało za raczej lub bardzo nieciekawy. Niskie oceny od widzów dostały też: Polo TV, TVP Polonia, TVP ABC i Polsat Sport News.

Mimo pozytywnyc­h ocen odbiorcy naziemnej telewizji cyfrowej oczekują uzupełnian­ia obecnej oferty multipleks­ów o nowe stacje, głównie o charakterz­e dokumental­nym, filmowym i sportowym. Na liście życzeń, głównie widzów z mniejszych miejscowoś­ci, znalazły się również kanały o tematyce lokalnej, skupiające się na wydarzenia­ch i problemach danego miasta czy regionu. Firma MEC zapytała o konkretne kanały, jakie – zdaniem badanych – powinny się znaleźć w naziemnej telewizji cyfrowej. Pierwszą piątkę w tym przypadku tworzą: Discovery Channel, National Geographic Channel, AXN, Eurosport i TVN Style. Niestety, na realizację tych postulatów na razie nie ma co liczyć.

Co ciekawe, dla większości pytanych osób nie ma znaczenia kraj pochodzeni­a określonej stacji telewizyjn­ej w ofercie bezpłatnej – jedynie 1/3 opowiedzia­ła się za wyłącznie polskimi nadawcami.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland