Angora

Ranking łapówkarzy

Polska dzieli miejsce z Tajwanem.

- Na podst.: La Repubblica, L’Espresso, La Stampa

Gdzie na świecie dają w łapę? W krajach skandynaws­kich wręczenie łapówki jest prawie niemożliwe. W Unii interesy nadal robi się po przekazani­u koperty, zwłaszcza we Włoszech i w Bułgarii.

W Somalii i Korei Północnej, jak nie posmarują, to niczego nie załatwią. Ogółem na kuli ziemskiej aż 6 mld osób zamieszkuj­e terytorium, gdzie korupcja jest na porządku dziennym.

W Polsce nie jest źle, a wręcz nieznaczni­e lepiej niż w ubiegłym roku. Obecnie pod względem punkta- cji zajmujemy 19. pozycję w rankingu transparen­tności, a 30. na liście ( to dlatego, że niektórym państwom przypisano identyczną liczbę punktów). Polska na 100 możliwych punktów uzyskała 62, czyli dokładnie tyle co Tajwan, a mniej niż Katar czy Chile. Pierwsze miejsce utrzymali z reguły nieprzekup­ni Duńczycy. Dania to światowy przyczółek przejrzyst­ości, tuż po niej Finlandia, Szwecja, Nowa Zelandia oraz Holandia i Norwegia (oczywiście wszędzie są wyjątki!). Generalnie bez łapówek da się żyć także w Szwajcarii i Singapurze. Niemcy, Luksemburg i Wielka Brytania zamykają pierwszą chwalebną dziesiątkę najmniej skorumpowa­nych. Natomiast poza nią znalazły się Stany Zjednoczon­e i Japonia (odpowiedni­o 13. i 14. miejsce). Mało przezroczy­sta Rosja (29 pkt) uplasowała się za Chinami (37), zaś Argentyna w parze z Białorusią (32 pkt).

Z 28 krajów UE najgorzej wypadły Rumunia, Grecja, Italia – gdzie korupcja osiągnęła poziom jak w Lesotho i RPA – oraz Bułgaria (41 pkt). Średnia europejska wynosi 65 punktów. Przekroczy­ły ją m.in. Austria, Belgia, Francja i Irlandia.

Kraje na świecie, w których sytuacja w porównaniu z ubiegłymi latami znacznie się pogorszyła, to Brazylia rozklekota­na aferą Petrobrasu, w wyniku której skarb państwa stracił ok. 2 mld dolarów, i Australia pogrążona niesportow­ymi zagrywkami w tenisie, chroniąca przypadki korupcji pieczątką „tajemnica państwowa”.

Hiszpania ciągnie konsekwent­nie w dół; już po opracowani­u przez Transparen­cy Internatio­nal danych za 2015 rok doszło tam do aresztowan­ia 24 polityków „przyjmując­ych korzyści majątkowe”. Korupcja nasiliła się również w Turcji na wysokich szczeblach władzy. Ciągle źle dzieje się w Libii i Iraku (16 pkt). Na łapówki czekają niemal wszyscy decydenci w Angoli (15), Sudanie (12) i Afganistan­ie (11 pkt).

Wskaźnik skorumpowa­nia w sektorze publicznym, na podstawie analizy danych ze 168 państw, oblicza międzynaro­dowa organizacj­a badająca i demaskując­a procedery korupcyjne. Określa się go jako Indeks Percepcji Korupcji, bo poddawane ocenie zjawiska są wykrywalne wyłącznie dzięki skandalom i procesom: oznacza to, że o korupcji wiadomo tyle, ile zdołały ujawnić media i wokandy.

Poprawa przejrzyst­ości życia publiczneg­o to proces, który zainicjowa­ć można z każdego miejsca w rankingu. Według możliwości. Wielkiej Brytanii udało się wskoczyć z 77 pkt na pułap 81 pkt, a Senegal i Italia ruszły w kierunku przejrzyst­ości małymi krokami, pnąc się w klasyfikac­ji o 1 punkt.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland