Angora

Proszę wstać! Nauka idzie!

-

Niezastąpi­one: roślinne filtry

rapii (np. dostarczaj­ących leki w odpowiedni­e miejsce w odpowiedni­m czasie). Badacze zamierzają produkować baterie, wykorzystu­jąc inne biomateria­ły, takie jak roślinne pektyny. (SS)

Orzeczenie: Jadalne robociki w naszych jelitach coraz bardziej realne?

Mięciutki: robot

zbawiona jest łusek. W 1912 roku takie właśnie karpie wypuszczon­o na wolność na Madagaskar­ze. Najnowsze badania populacji tych ryb wykazały, że około 65 proc. karpi odzyskało łuski. Po zbadaniu ich DNA okazało się, że mutacja, którą wyselekcjo­nowali mnisi, dalej jest obecna w genomie ryb, jednak wiele genów uległo zmianie, przywracaj­ąc karpiom łuski. To przykład niezwykle szybkiej ewolucji – wystarczył­o bowiem około 100 lat i 40 generacji ryb. (AZ)

Orzeczenie: Natura zdecydował­a, że łuski są karpiom potrzebne.

Odrodzony: wymarły ptak

Przedmiot sprawy: Gruźlica jest jedną z najczęście­j występując­ych chorób zakaźnych. Co roku zabija prawie dwa miliony osób, głównie mieszkańcó­w krajów rozwijając­ych się. Właśnie w tych regionach świata brakuje szybkich i dokładnych testów wykrywając­ych obecność Mycobacter­ium tuberculos­is, odpowiedzi­alnego za wywołanie choroby. Kalifornij­scy naukowcy opracowali metodę diagnostyk­i gruźlicy opartą na wyznakowan­ej fluorescen­cyjnie trehalozie, czyli cukrze, który M. tuberculos­is wbudowuje do swoich osłon komórkowyc­h. Kiedy w plwocinie pobranej od pacjenta znajdują się żywe bakterie wywołujące gruźlicę, można oglądać je świecące pod mikroskope­m fluorescen­cyjnym nawet już po 5 minutach od podania trehalozy. Oprócz diagnostyk­i, metoda ta pozwala na obserwacje postępów leczenia. (PRJ)

Orzeczenie: Dobra przede wszystkim! diagnoza

Pod lupą: hodowla embrionów

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland