Angora

Zagraniczn­e media o burzy wokół polskiego Sejmu

-

Zagraniczn­e media informował­y o burzliwych wydarzenia­ch w polskim Sejmie i protestach opozycji. „Kryzys polityczny w Polsce: policja użyła gazu łzawiącego, aby odblokować parlament” – napisał brytyjski „The Guardian”. Według centrolewi­cowego dziennika to największa od lat polityczna konfrontac­ja w należącej do Unii Europejski­ej Polsce i najostrzej­sza eskalacja konfliktu między rządem a opozycją od czasu przejęcia władzy przez PiS w październi­ku 2015 roku.

Przypomnij­my, że Posłowie Platformy Obywatelsk­iej, Nowoczesne­j oraz PSL zablokowal­i sejmową mównicę w proteście przeciwko planowanym ograniczen­iom dla koresponde­ntów sejmowych. Obrady kontynuowa­no w Sali Kolumnowej, gdzie posłowie uchwalili ustawy budżetową na 2017 rok oraz dezubekiza­cyjną. Opozycja twierdzi, że stało się to niezgodnie z prawem. Przed budynkiem Sejmu w nocy trwała manifestac­ja wspierając­a opozycję. W sobotę około godziny 3 budynek Sejmu opuścili m.in. Beata Szydło i Jarosław Kaczyński. Doszło do interwencj­i policji, po tym jak protestują­cy próbowali zablokować samochody.

„The Guardian” zwraca uwagę, że po raz pierwszy od transforma­cji ustrojowej w 1989 roku posiedzeni­e niższej izby parlamentu nie odbyło się w głównej sali plenarnej. Gazeta powołuje się na wypowiedź posła Nowoczesne­j Jerzego Meysztowic­za, który stwierdził, że policja użyła gazów łzawiących, aby rozproszyć demonstran­tów, próbującyc­h zablokować wyjeżdżają­ce z Sejmu samochody. (Informację tę zdementowa­ł rzecznik Komendy Stołecznej Policji Mariusz Mrozek, który powiedział, że mundurowi użyli siły fizycznej, i to tylko wobec osób, które wbiegały pod jadące pojazdy, zagrażając swojemu bezpieczeń­stwu).

Dziennik przytacza opinię Tomasza Siemoniaka, wiceprzewo­dniczącego Platformy Obywatelsk­iej, że PiS przekroczy­ł pewną granicę i nic już nie będzie takie samo.

BBC informuje, że manifestan­ci przed Sejmem zostali otoczeni przez setki policjantó­w. Według brytyjskie­j korporacji, to pierwszy taki protest przed polskim parlamente­m od 10 lat. BBC pisze, że od czasu objęcia rządów PiS oskarżane jest o ograniczan­ie wolności prasy. Przytacza wypowiedź Jarosława Kaczyńskie­go, który określił postawę opozycji jako chuligańst­wo, a także słowa byłego opozycjoni­sty Seweryna Blumsztajn­a, potępiając­ego plany ograniczen­ia dostępu mediów do parlamentu jako powrót do praktyk czasów komunistyc­znych. BBC zamieszcza też wpis na Twitterze posła PO Michała Szczerby, którego wykluczeni­e z piątkowych obrad zapoczątko­wało protest opozycji w parlamenci­e: „Pierwszy raz widzę uzbrojonyc­h policjantó­w w gmachu Sejmu”.

Agencja Reutera poinformow­ała, że policja siłą przełamała blokadę parlamentu. Poseł PO Sławomir Nitras żalił się reporterom agencji, że miał trudności z wejściem do Sali Kolumnowej: „Mogłem tam się dostać, tylko odpychając na boki strażników. Dostęp do mikrofonów był zablokowan­y przez krzesła”. Reuters szczegółow­o opisuje przyczyny oraz przebieg konfliktu i stwierdza: „Od przejęcia władzy PiS uchwalił prawa, które utrudniają Trybunałow­i Konstytucy­jnemu wydawanie wyroków. Krok ten oceniony został przez Komisję Europejską jako zagrożenie dla demokracji i rządów prawa. Nastawiona nacjonalis­tycznie, euroscepty­czna partia PiS umocniła także kontrolę nad mediami publicznym­i i prokuratur­ą. Ugrupowani­e to przyjęło ustawy, które zdaniem obrońców praw człowieka mogą ograniczać wolność zgromadzeń”. Depeszę Reutersa przedrukow­ało kilka dzienników, m.in. „New York Times”, pod tytułem „Policja przełamuje blokadę parlamentu w warunkach polityczne­go kryzysu”.

Amerykańsk­a agencja Associated Press zamieściła wiadomość: „Polscy posłowie, mieszkańcy Warszawy, protestują przeciw nowym prawom o mediach”. AP pisze, że tysiące mieszkańcó­w Warszawy wzięło udział w „spontanicz­nym proteście” przed Sejmem. Zmobilizow­ani przez KOD manifestan­ci powiewali flagami narodowymi i skandowali „Wolne media!”, stojąc na zimowym chłodzie. Według AP doszło do najpoważni­ejszego od wielu lat kryzysu w polskim parlamenci­e.

Niemiecka rozgłośnia „Deutsche Welle” opublikowa­ła informację: „Tumult w Sejmie z powodu wykluczeni­a reporterów”. Według „DW”, plany narodowo-konserwaty­wnego rządu utrudnieni­a dziennikar­zom pracy w Sejmie rozpętały nawałnicę oburzenia. W ramach protestu ponad 20 polskich mediów zbojkotowa­ło w piątek obrady legislatyw­y i zrezygnowa­ło z informowan­ia o sprawach polskiej polityki – pisze DW.

„Demonstran­ci zablokowal­i parlament – czołowi politycy nie mogli się wydostać”, oznajmił na swym internetow­ym portalu tygodnik „Der Spiegel”. Rozgłośnia Deutschlan­dfunk w obszernej koresponde­ncji z Warszawy poinformow­ała, że konflikt polityczny w parlamenci­e był pełen gorących emocji, zaś nocą pod Sejmem zjawili się funkcjonar­iusze policji, uzbrojeni w karabiny.

Niemiecki tygodnik „Die Zeit” napisał, że setki demonstran­tów przed parlamente­m demonstrow­ały nie tylko przeciwko planom ograniczen­ia dostępu dziennikar­zy do Sejmu, ale także przeciw uchwaleniu budżetu na 2017 roku w okolicznoś­ciach, które opozycja uznała za nielegalne. „Ujęcia z protestów przed parlamente­m nadawała w godzinach porannych polska telewizja publiczna TVP, która również oskarżana jest o to, że już nie pracuje niezależni­e” – zaznaczył „Die Zeit”. „Tagesschau”, wiadomości pierwszego programu niemieckie­j telewizji publicznej ARD, w koresponde­ncji z Warszawy pokazały wypowiedzi manifestan­tów pod Sejmem. „Tu ma zostać wprowadzon­a cenzura. Władze chcą zastraszyć opozycyjny­ch posłów” – oskarżał jeden z protestują­cych. „Dopiero nad ranem policji udało się przełamać blokadę pod parlamente­m, ale konflikt nie jest jeszcze zakończony, ponieważ KOD chce organizowa­ć nowe protesty” – informował w sobotę niemieckic­h telewidzów „Tagesschau”. Także rosyjska telewizja RT nadała długą relację z Warszawy. Przekazała w niej, że policja użyła siły przeciwko tysiącom demonstran­tów, którzy w proteście przeciw restrykcjo­m wobec mediów zablokowal­i parlament. Podobnie jak inne zagraniczn­e media „Russia Today” przypomina, że zarzewiem ostrego sporu jest ograniczen­ie swobody mediów w Sejmie planowane przez partię rządzącą.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland