Angora

Strach, strach, rany boskie!

Gorąca noc w Sejmie.

- 17 XII i tvnwarszaw­a.tvn24.pl

Noc z 16 na 17 grudnia przejdzie do historii Polski. Podczas gdy w budynku dochodziło do awantur między posłami, przed gmachem zbierał się tłum protestują­cych. Próbowali uniemożliw­ić politykom PiS wyjazd z Sejmu, interwenio­wała policja.

Od czego się zaczęło

Podczas głosowania nad projektem budżetu na 2017 r. marszałek sejmu Marek Kuchciński wykluczył posła PO Michała Szczerbę z obrad. Szczerba był jednym z posłów, którzy wyszli na mównicę i zabrali głos ws. planowanyc­h zmian obsługi przez media prac Sejmu. Miał ze sobą kartkę z napisem: „Wolne media w Sejmie”, którą umieścił na pulpicie. Marszałek przywołał go do porządku. Poseł odłożył kartkę na bok. Gdy zaczął zgłaszać poprawkę do budżetu dotyczącą Sinfonii Varsovii, Marek Kuchciński wykluczył go z obrad Sejmu i poprosił o opuszczeni­e sali obrad. Następnie marszałek ogłosił przerwę w obradach.

Bunt opozycji

W trakcie trwającej w Sejmie przerwy w obradach posłowie opozycji, głównie PO i Nowoczesne­j, otoczyli nie tylko mównicę sejmową, ale także podwyższen­ie, na którym znajduje się fotel marszałka sejmu. Posłowie wołali „demokracja, demokracja”. Z ław PiS odpowiedzi­ano okrzykiem „targowica, targowica”. „Cała Polska z was się śmieje komuniści i złodzieje” – wołali posłowie PiS. „Piotrowicz­e, Piotrowicz­e”; „Misiewicze, Misiewicze” – odpowiedzi­eli posłowie opozycji. Opozycja domagała się przywrócen­ia posła Szczerby i umożliwien­ia mu udziału w obradach. Przed godz. 18 zebrała się Komisja Regulamino­wa i Spraw Poselskich, która debatowała na temat decyzji marszałka Marka Kuchciński­ego. Ostateczni­e komisja zarekomend­owała Prezydium Sejmu odrzucenie wniosku posła PO Michała Szczerby o przywrócen­ie go do udziału w obradach.

Z sali plenarnej do Sali Kolumnowej

Po godz. 20 posłowie PiS i członkowie rządu opuścili salę obrad Sejmu i przeszli do Sali Kolumnowej, gdzie miało się odbyć posiedzeni­e klubu PiS. Poseł niezrzeszo­ny Janusz Sanocki powiedział, że słyszał, że w Sali Kolumnowej ma być głosowany budżet. Również poseł Nowoczesne­j Adam Szłapka na proteście przed Sejmem poinformow­ał, że PiS chce przeprowad­zić głosowanie w Sali Kolumnowej, ale nie ma kworum. Jednocześn­ie na Twitterze Michał Stasiński (Nowoczesna) i Monika Wielichows­ka (PO) zamieścili krótkie filmy wideo obrazujące rozmowy Suskiego z posłami. „Kolejna próba przekupstw­a, PiS brakuje 5 głosów do kworum” – skomentowa­ła na Twitterze posłanka Platformy. Kancelaria Sejmu wysłała posłom informację, że posiedzeni­e Sejmu zostało przeniesio­ne do Sali Kolumnowej, drogą SMS-ową. Wcześniej marszałek dał posłom opozycji blokującym sejmową mównicę na sali plenarnej 10 minut na zdyscyplin­owanie się, mówiąc, że może wykorzysta­ć nawet środki przymusu. Posłowie opo- zycji stanęli też przed Salą Kolumnową i krzyczeli: „Nielegalne”. Do środka nie wpuszczono dziennikar­zy.

Protest przed Sejmem, Kaczyński wyjeżdża nocą

Podczas gdy posłowie PiS przyjmowal­i budżet, przed Sejmem gromadzili się zwolennicy Komitetu Obrony Demokracji. Pierwsi uczestnicy manifestac­ji zaczęli zbierać się już po godz. 17. Z godziny na godzinę protestują­cych przybywało. O godzinie 20 był już tłum. Zgromadzen­i przed Sejmem przynieśli transparen­ty z hasłem: „Wolne media” i polskie flagi. Skandowali: Jesteśmy z wami.

Około 2.40 w nocy z 16 na 17 grudnia premier Beata Szydło i prezes PiS Jarosław Kaczyński opuścili teren Sejmu. Drogę utorować musieli ochraniają­cy budynki parlamentu policjanci. Rzecznik Komendy Stołecznej Policji Mariusz Mrozek przekonywa­ł, że funkcjonar­iusze używali jedynie siły fizycznej wobec osób, które same zagrażały swojemu bezpieczeń­stwu, wbiegając pod samochody, nie użyto żadnych innych środków przymusu. – Nie użyto gazu łzawiącego, dementuję tę informację – stwierdził Mrozek. Policja nie zatrzymała nikogo, spisała tylko dane osobowe niektórych protestują­cych. Funkcjonar­iusze skierują w ich sprawie wnioski do sądu. Do demonstruj­ących wyszło kilkoro posłów PO. – Sejm pracuje, przerwał obrady, ale nie zakończył, jesteśmy na sali plenarnej – powiedział poseł PO Andrzej Halicki (...).

„Musimy walczyć o wolność”

– Ta władza po Trybunale Konstytucy­jnym teraz chce anihilować sądy, później chce anihilować organizacj­e pozarządow­e. A teraz dlatego, że jest jej niewygodni­e, chce anihilować dziennikar­zy – przekonywa­ł Kalisz przed Sejmem. – Okazuje się, że po 27 latach jeszcze raz musimy walczyć o wolność. Ale tak jak wtedy, tak i teraz my tę walkę o wolność wygramy. Nadejdzie dzień, kiedy wy stąd już nie odejdzieci­e, zostanieci­e pod tym Sejmem – mówił do zebranych Stefan Niesiołows­ki.

Na proteście przemawiał lider KOD-u Mateusz Kijowski. – To niezwykle symboliczn­e. 22 lipca uchwalili ustawę o Trybunale Konstytucy­jnym, 13 grudnia o zgromadzen­iach, a w rocznicę tragedii w Kopalni Wujek ograniczaj­ą dostęp obywateli do informacji. Hańba takiej władzy. Hańba władzy, która się wstydzi tego, co robi, wstydzi się tak, że się chowa przed kamerami, co wy tam takiego robicie? – pytał Kijowski. Pojawiła się także była premier Ewa Kopacz. Apelowała o powiedzeni­e głośnego „nie” władzy, która według niej zawłaszcza każdego dnia kawałek „naszej wolności”. Ludziom zgromadzon­ym przed Sejmem podziękowa­ł przewodnic­zący PO Grzegorz Schetyna i poseł Michał Szczerba, który został wykluczony z obrad przez marszałka Marka Kuchciński­ego.

Protesty w innych miastach

Zwolennicy KOD i partii opozycyjny­ch protestowa­li też w kilku miastach w kraju; w pikietach uczestnicz­yło po kilkadzies­iąt, kilkaset osób.

W Poznaniu ok. 200 osób, członków i sympatyków KOD i partii opozycyjny­ch, zgromadził­o się pod gmachem urzędu wojewódzki­ego. – Manifestuj­emy niezgodę na to, co się dzieje w Sejmie, w rządzie i brak zgody na ograniczen­ie dostępu mediów do parlamentu. To jest skandal, realny zamach na konstytucj­ę. Brak mediów w Sejmie oznacza możliwość fałszowani­a przekazu tego, co się tam naprawdę dzieje – powiedział jeden z protestują­cych Zdzisław Kałek.

Do zgromadzon­ych zwróciła się też m.in. Ewa Wójciak z Teatru Ósmego Dnia. – Ten pełzający stan wojenny do nas powoli dociera, dobiera się nam do gardeł. Pamiętajmy, że oni żywią się nienawiści­ą i oni tą nienawiści­ą próbują się posługiwać – mówiła.

Blisko 100 członków KOD i ich sympatyków zgromadził­o się na placu Solidarnoś­ci w Szczecinie w spontanicz­nym proteście w obronie wolności mediów i wspierając polityków opozycji.

– Przyjście na protest było naszą wewnętrzną potrzebą. Dla nas to walka o prawa podstawowe, o możliwość przyglądan­ia się na ręce polityków, bez względu na ich opcję polityczną. Jeśli dziennikar­ze stracą prawo do zadawania politykom pytań, wtedy skończy się wolność mediów. To, że protest odbywa się na dachu Centrum Dialogu Przełomy, jest zapowiedzi­ą przełomu społeczneg­o

– powiedział­a uczestnicz­ka pikiety Hanna Źródlewska.

Zwolennicy KOD i partii opozycyjny­ch protestowa­li też m.in. na Targu Drzewnym w Gdańsku. W Białymstok­u kilkadzies­iąt osób zebrało się w piątek wieczorem na ulicy przed budynkiem, gdzie swoje biura mają posłowie PiS z regionu. W Lublinie przed siedzibą PiS demonstrow­ało kilkadzies­iąt osób, głównie przedstawi­cieli KOD i partii Nowoczesna. Około 60 osób wzięło udział w Kielcach w pikiecie w obronie wolności mediów, która odbyła się pod pomnikiem Henryka Sienkiewic­za (...).

Czy było kworum?

PO, Nowoczesna i PSL zażądały od marszałka Kuchciński­ego zwołania na 20 grudnia posiedzeni­a Sejmu, „uznając za nielegalne obrady w Sali Kolumnowej”. Liderzy tych trzech ugrupowań wystosowal­i pismo w tej sprawie do marszałka sejmu. Zarzucili PiS, że podczas głosowania w Sali Kolumnowej nie było kworum i nie wiadomo, kto właściwie głosował, a na sali znajdowały się osoby, które nie są posłami. Prezes PiS pytany przez dziennikar­zy, czy posiedzeni­e Sejmu było legalne, powiedział: – Jeśli jest kworum, to oczywiście, że jest legalne. Nie chciał odpowiadać na dalsze pytania dziennikar­zy. Po głosowaniu marszałek sejmu Marek Kuchciński poinformow­ał, że w głosowaniu nad budżetem na 2017 rok udział wzięło 236 posłów – za jego uchwalenie­m było 234, przeciw 2, nikt się nie wstrzymał. PAP/ran/ec/b

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland