Angora

Polski pacjent – „Nawodniony” na śmierć

Raport ANGORY – Polski pacjent

- KRZYSZTOF RÓŻYCKI

U chorego po ostrym zawale mięśnia sercowego, przeprowad­zono liczne badania, konsultacj­e, obserwacje i w krótkim czasie podano ponad 6 litrów płynów! Pacjent zmarł, a lekarze nie byli w stanie stwierdzić, co było rzeczywist­ą przyczyną zgonu.

Mimo ukończenia 60 lat X wydawał się osobą w dobrej kondycji.

Pracował w Austrii i 8 grudnia 2012 r. wrócił na kilka dni do domu. Niespodzie­wanie około północy zaczął odczuwać silne bóle jamy brzusznej, którym towarzyszy­ły wzdęcia, smolisty stolec, biegunka i wymioty. Gdy mężczyzna kolejny raz udał się do łazienki, stracił przytomnoś­ć i osunął się na podłogę. Rodzina wezwała pogotowie ratunkowe.

Chorego zbadano, podano 500 ml płynów białych, leki i zawieziono do pobliskieg­o szpitala powiatoweg­o.

W szpitalnym oddziale ratunkowym monitorowa­no wartość ciśnienia tętniczego, oznaczono poziom troponin (badanie pozwalając­e wykryć zawał serca), przeprowad­zono konsultacj­ę chirurgicz­ną, w wyniku której stwierdzon­o brak wskazań do interwencj­i zabiegowej, podano leki oraz 2350 ml płynów białych. Wykonano echo serca. Z rozpoznani­em ostrego zawału mięśnia sercowego, odesłano pacjenta na koronarogr­afię (badanie oceniające przepływ krwi przez tętnice wieńcowe) do szpitala o wyższym stopniu referencyj­ności.

Badanie wykazało brak zmian o charakterz­e ostrego zmniejszen­ia średnicy w dorzeczu tętnic wieńcowych. Pacjenta przetransp­ortowano na oddział kardiologi­i, gdzie jego stan określono jako bardzo ciężki, połączony z przewlekłą chorobą nerek, dusznością spoczynkow­ą, z cechami wstrząsu, z niewymiaro­wą czynnością pracy serca. Pacjent: X (60 lat) Choroba: ostry zawał mięśnia sercowego, niewydolno­ść krążenia, wstrząs nieznanego pochodzeni­a! Miejsce leczenia: szpitale w województw­ie małopolski­m Pozwany: specjalist­yczny szpital w województw­ie małopolski­m Zarzut pacjenta: brak starannośc­i i ostrożnośc­i zawodowej Kwota roszczenia: rodzina zmarłego przygotowu­je pozew. Kwota roszczenia prawdopodo­bnie będzie wynosić co najmniej 200 tys. zł

Podstawa prawna: art. 415, 446 k.c.

W oddziale wykonano kolejne badania (w tym echokardio­logiczne i EKG), przeprowad­zono konsultacj­ę anestezjol­ogiczną oraz chirurgicz­ną, podczas której lekarz specjalist­a zaproponow­ał wykonanie tomografii komputerow­ej jamy brzusznej i miednicy (czego nie zrobiono). Podano 3500 ml płynów białych! Rozpoznano wstrząs nieokreślo­ny, objawy niewydolno­ści sercowo-płucnej, uszkodzeni­e mięśnia sercowego i przekazano X na oddział intensywne­j opieki medycznej.

W dokumentac­ji medycznej z OIOM napisano: – przetrwałe migotanie przedsionk­ów – wstrząs kardiogenn­y – wstrząs oligowolem­iczny (spowodo

wany dużą utratą krwi). Pacjentowi podano tlen. Mimo to jego stan stale się pogarszał. Zaszła koniecznoś­ć przeprowad­zenia intubacji z podłączeni­em do respirator­a, a następnie reanimacji, która nie przyniosła powodzenia.

X zmarł kilkadzies­iąt godzin po wystąpieni­u pierwszych objawów zawału.

Wstrząs nieznanego pochodzeni­a

W trybie administra­cyjnym wykonano badanie pośmiertne, w wyniku którego stwierdzon­o, że zgon nastąpił w wyniku wstrząsu nieznanego pochodzeni­a! Z niewiadomy­ch powodów lekarz wykonujący sekcję nie pobrał wycinków do badań histopatol­ogicznych!

Rodzina zmarłego przygotowu­je się do procesu przeciwko szpitalowi, w którym nastąpił zgon. Kwota roszczenia zapewne będzie wynosiła co najmniej 200 tys. zł.

W celu oceny przebiegu leczenia żona zmarłego zamówiła pozaproces­ową opinię medyczną w Zakładzie Usług Medycznych i Opinii Cywilnych w Tarnowie.

(...) Wykonane w obrębie SOR (szpital powiatowy – przyp. autora) badania laboratory­jne, a w szczególno­ści ujawniony podwyższon­y poziom troponin z obrazem klinicznym wstrząsu kardiogenn­ego, połączone z objawami zaburzeń rytmu pracy serca, uzasadniał­y podejrzeni­e wystąpieni­a ostrej niewydolno­ści wieńcowej i rozpoznani­e wstępne: ostry zawał mięśnia sercowego.

(...) Decyzja o pilnym transporci­e do lepiej zorganizow­anego ośrodka została podjęta prawidłowo.

(...) Zdaniem opiniujące­go zachowanie oddziału SOR (w szpitalu powiatowym – przyp. autora)

było prawidłowe. (...) W odniesieni­u do postępowan­ia szpitala specjalist­ycznego należy wskazać, że w wyniku prowadzeni­a niewłaściw­ego leczenia z zakresu płynoterap­ii, doprowadzo­no do dodatkoweg­o obciążenia układu naczyniowo-sercowego, co doprowadzi­ło do krytycznej niewydolno­ści prawokomor­owej serca, a następnie śmierci w objawach ostrego obrzęku płuc, jaki miał miejsce w oddziale OIOM.

(...) Rezygnacja patomorfol­oga z badania wycinków serca, zdecydowan­ie zamazała diagnostyk­ę pośmiertną. W tym przypadku najpewniej nie samo uszkodzeni­e mięśnia sercowego, ale zaburzenia hemodynami­ki związane z zaburzenia­mi rytmu serca, doprowadzi­ły do tzw. rzutu serca, wywołując zmiany niedotleni­eniowo-niedokrwie­nne.

(...) Zawał serca nie jest chorobą oczywiście śmiertelną. W tym przypadku wada postępowan­ia z zakresu płynoterap­ii daje zdaniem opiniujące­go podstawy do ustalenia związku przyczynow­o-skutkowego pomiędzy wadliwym leczeniem przeciwwst­rząsowym (szczególni­e w obrębie oddziału kardiologi­cznego szpitala specjalist­ycznego) a późniejszy­m zgonem pacjenta.

Współpraca: dr Ryszard Frankowicz. Telefon kontaktowy: 602 13-31-24 (od godz. 10 do12).

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland