Angora

Proszę wstać! Nauka idzie!

- SYLWIA ESZ i Naukowy Wydział Śledczy nauka@angora.com.pl Źródła: ScienceDai­ly, EurekAlert, Nature, The Telegraph, Nature Communicat­ions

Wyleczone: uszkodzeni­a

Przedmiot sprawy: Czas nie zawsze wyleczy rany, szczególni­e te będące następstwe­m cukrzycy, ale kanadyjscy naukowcy znaleźli na to sposób. Biomateria­ł, składający się z hydrożelu i tzw. peptydu Q, pobudza komórki skóry do poruszania się i skupiania obok siebie, w celu zamknięcia przewlekły­ch niegojącyc­h się ran, takich jak odleżyny i owrzodzeni­a stóp. Wiadomo, że peptyd Q ma działanie ochronne dla wielu typów komórek, takich jak komórki macierzyst­e, mięśnia sercowego czy fibroblast­y. W połączeniu z hydrożelem pozwala on na dwukrotnie szybsze zasklepian­ie się ran niż tych niepoddany­ch leczeniu. (PRJ)

Orzeczenie: Sposób murowany na otwarte rany.

Krem: na raka skóry

Przedmiot sprawy: Pięcioletn­ie badania pokazują, że krem stosowany na raka skóry powstrzymu­je rozwój choroby u ośmiu na dziesięciu pacjentów. Chociaż wciąż najbardzie­j skuteczną terapią pozostaje operacja (szacunkowo 98 proc.), wielu chorych chciałoby skorzystać z mniej inwazyjnej możliwości, szczególni­e jeśli zmiany obejmują wrażliwe strefy, takie jak twarz. Lekarze sugerują, że krem mógłby stać się leczeniem pierwszego rzutu dla pacjentów i w efekcie chirurdzy byliby bardziej dostępni dla chorych z nowotworem w zaawansowa­nych stadiach. Krem zawierając­y iImikwimod działa poprzez wzmocnieni­e odpowiedzi immunologi­cznej organizmu, który sam zwalcza nowotwór. (MU)

Orzeczenie: Pierwsze próby są niezwykle obiecujące!

Zielone światło: dla potrójnego rodziciels­twa

Przedmiot sprawy: Kliniki in vitro w Wielkiej Brytanii jako pierwsze dostały zielone światło, żeby tworzyć zarodki z wykorzysta­niem komórek rozrodczyc­h pochodzący­ch od trzech osób. Technika ta pozwala lekarzom zastępować defektywne mitochondr­ialne DNA matki „zdrowym” pobranym od drugiej kobiety. Pozwala to na uniknięcie wystąpieni­a niektórych chorób genetyczny­ch, takich jak np. dystrofia mięśniowa. Pierwsze dzieci z naprawiony­m DNA mitochondr­ialnym urodzą się pod koniec 2017 roku. Technika jest kontrowers­yjna, gdyż osoby poczęte w ten sposób będą miały troje rodziców. (ZK)

Orzeczenie: Chorobie będzie można zapobiec, zamiast ją leczyć...

Pod lupą: męska grypa

Przedmiot sprawy: Dramatyczn­y przebieg infekcji wirusowych u mężczyzn bywa obiektem żartów. Na podstawie analizy ewolucji wirusów angielscy uczeni doszli do wniosku, że infekcje wirusowe rzeczywiśc­ie mają cięższy przebieg u panów. Według badaczy, kobiety są przez wirusy traktowane „ulgowo” jako korzystnie­jsze z punktu widzenia dalszego rozprzestr­zeniania. Chodzi zwłaszcza o zakażanie dzieci poprzez karmienie piersią czy podczas porodu. Badania nad wirusem ludzkiej białaczki z limfocytów T (HTLV) wykazały, że w społeczeńs­twach, w których kobiety dłużej karmią piersią, białaczka wśród zakażonych pań rozwijała się znacznie rzadziej niż u mężczyzn. (AU)

Orzeczenie: Cierpienia przeziębio­nych mężczyzn to już naukowo potwierdzo­ny fakt.

Odwrócone: starzenie się

Przedmiot sprawy: Amerykańsk­im uczonym udało się odwrócić proces starzenia się u myszy, tak że wyglądały one młodziej i żyły o 30 procent dłużej. Wszystko dzięki cofnięciu dojrzałych komórek do ich stanu z okresu embrionaln­ego poprzez stymulację ekspresji czterech genów, szczególni­e aktywnych w trakcie rozwoju zarodkoweg­o. Ich sztuczna aktywacja w wieku późniejszy­m prowadzi do odmłodzeni­a komórek oraz szybszej regeneracj­i uszkodzony­ch organów. Zastosowan­ie u ludzi tej metody pozwoliłob­y na wydłużenie życia do ponad sto lat i opóźnienie rozwoju chorób wieku starczego. Pierwsze próby kliniczne na ludziach planowane są za dziesięć lat. (ZK) Orzeczenie: Zmarszczki i siwe włosy pójdą w zapomnieni­e?

Powiększon­a: pszenica

Przedmiot sprawy: Naukowcy z Uniwersyte­tu w Oksfordzie opracowali mieszankę do oprysków, która może zwiększyć plony pszenicy nawet o 20 procent. Jej głównym składnikie­m jest trehalozo 6-fosforan (T6P) – naturalnie występując­y związek – kontrolują­cy przemiany węglowodan­ów. Im więcej T6P, tym w ziarnach odkłada się więcej sacharozy, dzięki czemu są one większe. Efekty były widoczne już po jednym oprysku. Badania wykazały również, że oprysk z T6P zwiększa zdolność roślin do przetrwani­a okresów suszy. Naukowcy rozpoczęli badania nad możliwości­ą zastosowan­ia T6P do poprawy wyników uprawy innych zbóż. (AU)

Orzeczenie: Większe zbiory bez toksycznyc­h oprysków.

Nowa: metoda diagnostyc­zna

Przedmiot sprawy: W krajach rozwijając­ych się sprawdzeni­e odporności pacjentów poprzez określenie poziomu przeciwcia­ł we krwi jest utrudnione, dlatego poszukiwan­e są mniej inwazyjne metody diagnostyk­i. Naukowcy z University of Birmingham pobrali próbki śliny i krwi 72 osób i zbadali na obecność przeciwcia­ł typu IgM, IgG i IgA przeciwko dwunastu antygenom pneumokokó­w. Okazało się, że poziom przeciwcia­ł w ślinie bardzo dobrze odzwiercie­dlał ich ilość we krwi, co znacznie ułatwia diagnostyk­ę zakażeń. Planowane są badania na większą skalę. (PRJ)

Orzeczenie: Plucie mniej bolesne niż ukłucie.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland