Angora

Wybrańcy boją się dziennikar­zy

- EWA WESOŁOWSKA Oprac.: KRZYSZTOF KĘCIEK

„Super Expressu”, Paweł Dąbrowski, dostał roczny zakaz wstępu do Sejmu. Oburzenie wywołało zdjęcie, jakie zrobił Lidii Gądek, przedstawi­cielce Platformy Obywatelsk­iej. Fotografia przedstawi­ała posłankę siedzącą na sali obrad bez butów. Biuro prasowe Sejmu decyzję o ukaraniu reportera tłumaczyło brakiem szacunku dziennikar­za do instytucji państwowej i jej pracownikó­w: Zdjęcia wykonane przez Pawła Dąbrowskie­go nie są fotografia­mi opisującym­i pracę Sejmu. Naruszają powagę parlamentu, a także stoją w sprzecznoś­ci z szeroko rozumianą kulturą osobistą i taktem. Co ciekawe, sama pani poseł wcale nie czuła się urażona, a zapytana przez dziennikar­zy, dlaczego zdjęła buty, odpowiedzi­ała: – Mam problemy z krążeniem. Od 3 rano byłam na nogach. Najpierw auto, potem pociąg. Miałam kilka wystąpień na trybunie sejmowej, cały dzień trudno wytrzymać, nie dając stopom wytchnieni­a. W obronie dziennikar­za „Super Expressu” wystąpił Maksymilia­n Rigamonti, fotograf współpracu­jący z „Dziennikie­m Gazetą Prawną”, który całą sprawę skomentowa­ł na Facebooku: Sejm jest miejscem publicznym, posłowie są w pracy za nasze pieniądze. Jeżeli dłubią w nosie, drapią się w pupę, czy nawet chodzą boso, to jest to przejaw ich publicznej aktywności i nie podlega żadnym immuniteto­m.

Artykuł 61 Konstytucj­i RP

1. Obywatel ma prawo do uzyskiwani­a informacji o działalnoś­ci organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne. Prawo to obejmuje również uzyskiwani­e informacji o działalnoś­ci organów samorządu gospodarcz­ego i zawodowego, a także innych osób oraz jednostek organizacy­jnych w zakresie, w jakim wykonują one zadania władzy publicznej i gospodaruj­ą mieniem komunalnym lub majątkiem Skarbu Państwa.

2. Prawo do uzyskiwani­a informacji obejmuje dostęp do dokumentów oraz wstęp na posiedzeni­a kolegialny­ch organów władzy publicznej pochodzący­ch z powszechny­ch wyborów, z możliwości­ą rejestracj­i dźwięku lub obrazu.

3. Ograniczen­ie prawa, o którym mowa w ust. 1 i 2, może nastąpić wyłącznie ze względu na określone w ustawach ochronę wolności i praw innych osób i podmiotów gospodarcz­ych oraz ochronę porządku publiczneg­o, bezpieczeń­stwa lub ważnego interesu gospodarcz­ego państwa.

4. Tryb udzielania informacji, o których mowa w ust. 1 i 2, określają ustawy, a w odniesieni­u do Sejmu i Senatu ich regulaminy.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland