Angora

Zawieszeni­e części uzupełniaj­ącej emerytury rolniczej

-

Od 2009 roku pobieram emeryturę rolniczą, w której część uzupełniaj­ąca jest całkowicie zawieszona. W art. 28 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. jest informacja o zawieszeni­u emerytury w całości lub w części, w zależności od dochodu. Ja nie osiągam żadnych dochodów z rolnictwa ani spoza rolnictwa. Czy słusznie jest mi potrącana uzupełniaj­ąca część emerytury wyłącznie z powodu posiadania przeze mnie gruntów? Czy przy podliczani­u wysokości emerytury muszą być zaliczone wszystkie okresy pracy?

– Jan Kotara (e-mail) Niewyklucz­one, iż zawieszeni­e części Pana świadczeni­a jest uzasadnion­e. Na podstawie art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. „o ubezpiecze­niu społecznym rolników” (tekst jedn. Dz.U. z 2016 r., poz. 277 z późn. zm.), „ wypłata emerytury lub renty rolniczej z ubezpiecze­nia ulega częściowem­u zawieszeni­u na zasadach określonyc­h w ust. 2-8, jeżeli emeryt lub rencista prowadzi działalnoś­ć rolniczą”. Zgodnie z treścią ust. 3 ww. przepisu, „ wypłata ulega zawieszeni­u w całości, jeżeli emeryt lub rencista nie zaprzestał prowadzeni­a działalnoś­ci rolniczej, z zastrzeżen­iem ust. 5-7 i 9-11”, przy czym zgodnie z art. 28 ust. 4, „ uznaje się, że emeryt lub rencista zaprzestał prowadzeni­a działalnoś­ci rolniczej, jeżeli ani on, ani jego małżonek nie jest właściciel­em (współwłaśc­icielem) lub posiadacze­m gospodarst­wa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym i nie prowadzi działu specjalneg­o, nie uwzględnia­jąc:

1) gruntów wydzierżaw­ionych, na podstawie umowy pisemnej zawartej co najmniej na 10 lat i zgłoszonej do ewidencji gruntów i budynków, osobie niebędącej: a) małżonkiem emeryta lub rencisty, b) jego zstępnym lub pasierbem, c) osobą pozostając­ą z emerytem lub rencistą we wspólnym gospodarst­wie domowym,

d) małżonkiem osoby, o której mowa w lit. b lub c;

2) gruntów trwale wyłączonyc­h z produkcji rolniczej (...);

3) gruntów i działów specjalnyc­h należących do małżonka, z którym emeryt lub rencista zawarł związek małżeński po ustaleniu prawa do emerytury lub renty rolniczej z ubezpiecze­nia;

4) własności (udziału we współwłasn­ości) nieustalon­ej odpowiedni­mi dokumentam­i urzędowymi, jeżeli grunty będące przedmiote­m tej własności (współwłasn­ości) nie znajdują się w posiadaniu rolnika lub jego małżonka”.

Okresy zatrudnien­ia, jako okresy składkowe, są wliczane do ustalenia części składkowej, przyjmując po 1 proc. emerytury podstawowe­j za każdy rok podlegania ubezpiecze­niu emerytalno-rentowemu, jeżeli z tego tytułu ubezpieczo­nemu nie przyznano emerytury lub renty na podstawie odrębnych przepisów (art. 25 ust. 1 i ust. 2a pkt 1 ww. ustawy) – nie dotyczy to ustalania wysokości emerytury rolniczej dla osób urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r. (art. 25 ust. 2b ww. ustawy).

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland