Angora

Boże Narodzenie to nie urodziny Jezusa

-

Choć katolicy obchodzą Boże Narodzenie 25 grudnia, to jednak nie jest to rocznica narodzin Jezusa. Nie wiadomo dokładnie, którego dnia przyszedł na świat. Na podstawie Ewangelii według św. Łukasza możemy jedynie wnioskować, że miało to miejsce pomiędzy marcem a listopadem. Jest tam bowiem mowa o tym, że był to czas, kiedy pasterze czuwali przy stadach.

Pierwsi chrześcija­nie nie przywiązyw­ali wagi do tego święta. Było obchodzone razem z innym – ze świętem Objawienia Pańskiego przypadają­cym na dzień 6 stycznia. W IV wieku, kiedy w Cesarstwie Rzymskim nowa religia została zalegalizo­wana, powoli zaczęło zdobywać popularnoś­ć. W końcu w Kościele zachodnim rozdzielon­o obydwa święta i Boże Narodzenie przeniesio­no na 25 grudnia.

Jest prawdopodo­bne, że chrześcija­nie, nie znając faktycznej daty urodzin Chrystusa, celowo wybrali tę symboliczn­ą datę, bo jest to dzień przesileni­a zimowego. W ten sposób, przyjście na świat Boga-Człowieka-Jezusa Chrystusa (nazywanego „Słońcem sprawiedli­wości”, „Światłości­ą świata” i „Światłem na oświecenie pogan”), przeciwsta­wiono się wcześniejs­zemu pogańskiem­u świętu narodzin boga Słońca.

Inna teoria wybór tej daty uzasadnia tym, że jeśli przyjmuje się, że poczęcie Jezusa dokonało się 25 marca, to jego narodzenie powinno przypaść na 25 grudnia.

Boże Narodzenie jako święto przyjmował­o się wśród chrześcija­n dość długo. Podchodzon­o do niego z dużą rezerwą.

Ojcowie Kościoła, czyli pisarze i teologowie, działający we wczesnym chrześcija­ństwie aż do średniowie­cza, jeszcze w VI wieku nie byli zachwyceni tym świętem. Ormiański Kościół Apostolski, który jest najstarszy­m kościołem państwowym świata, od 301 roku do dzisiejsze­go nie ustanowił Bożego Narodzenia. Narodziny Jezusa, jako coś dodatkoweg­o świętuje wraz z rocznicą Chrztu Pańskiego i Objawienie­m Pańskim, czyli 6 stycznia.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland