Angora

Skąd się bierze zima

To najkrótsza pora roku. Trwa 89 dni i 1 godzinę

-

Początek astronomic­znej zimy wypada podczas przesileni­a zimowego, czyli w tym roku w środę 21 grudnia. Słońce wzejdzie o 7.42, a zajdzie o 15.25. Najkrótszy dzień potrwa zaledwie 7 godz. i 43 minuty. Dobrą wiadomości­ą jest fakt, że od tej pory zacznie się on wydłużać aż do przesileni­a letniego (21 czerwca), kiedy będzie trwał 16 godzin i 46 minut. Astronomic­zna zima potrwa dokładnie 89 dni i 1 godzinę. Czyli będzie najkrótszą porą roku. Ta kalendarzo­wa nadejdzie nieco później, bo w czwartek 22 grudnia.

Sprawcą zimy jest nachylenie osi ziemskiej w stosunku do płaszczyzn­y orbity, po której planeta obiega Słońce. Oś obrotu, czyli linia łącząca północny i południowy biegun geograficz­ny, tworzy z nią stały kąt wynoszący 66°33’. Konsekwenc­ją takiego położenia są roczne wahania oświetleni­a. Kiedy biegun północny „odwraca się” od gwiazdy, emitowane przez nią promienie padają pod najmniej korzystnym kątem. To powoduje w naszym rejonie spadek temperatur­y.

Choć 5 stycznia dochodzi do perygeum, podczas którego jesteśmy najbliżej Słońca – 147 mln km, to jego promienie ogrzewają wówczas przede wszystkim południową część globu. Im bliżej północy, tym zimniej i mniej światła. A za kołem polarnym zapada noc. Na początku lipca bieguny zajmują odwrotną pozycję wobec gwiazdy. Wtedy u nas jest widno i ciepło, mimo faktu, że odległość do Słońca wzrasta wówczas do 152 mln kilometrów, osiągając apogeum.

Lato jest u nas najdłużej trwającą porą roku. Czas ten wynosi 93 dni i 14 godzin. Oz na podst. inform. prasowych

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland