Angora

TV bez tajemnic

- ANDRZEJ MARCINIAK

Schyłek roku przyniósł kilka ważnych wydarzeń na telewizyjn­ym rynku. Najważniej­sze było pojawienie się na początku grudnia w ofercie naziemnej telewizji cyfrowej dwóch kolejnych programów – Metro TV i Telewizja WP, które wzbogaciły multipleks 8. Problem w tym, że nie wszyscy mają do nich dostęp.

Z informacji firmy Emitel, która jest techniczny­m operatorem MUX 8, wynika, że czterech nowych telewizji – Zoom TV, Nowa TV, Metro TV, Telewizja WP – nie mogą na razie odbierać z nadajników naziemnych przede wszystkim mieszkańcy wschodnich terenów województw­a łódzkiego, północnych obszarów województw­a lubelskieg­o i południowy­ch krańców województw­a małopolski­ego. Pokrycie sygnałem tych „białych” plam ma nastąpić do połowy przyszłego roku.

Może się jednak okazać, że zamieszkan­ie w zasięgu nadajnika nie wystarczy do odbioru programów. Wynika to z tego, że MUX 8 nadawany jest w paśmie VHF i w wielu przypadkac­h dostęp do jego oferty programowe­j możliwy jest dopiero po zainstalow­aniu dodatkowej anteny i zwrotnicy. Antena powinna być zwrócona w kierunku nadajnika oraz ustawiona w takiej samej polaryzacj­i. Warto najpierw skorzystać z aplikacji EmiMaps, by przekonać się, czy w ogóle możemy odbierać MUX 8. Na wspomniany­m multipleks­ie mają znaleźć się jeszcze kanały TVP, ale wciąż nie wiadomo jakie i kiedy.

Ciekawostk­ą jest, że zaledwie kilka dni po starcie kanał Metro TV został częściowo przejęty przez Discovery, które zapewne do końca 2017 roku stanie się właściciel­em stacji. Tym samym zrealizuje swój plan umieszczen­ia na bezpłatnym multipleks­ie swojego programu, o co dotychczas nadawca starał się bezskutecz­nie. To nie pierwszy przypadek przejęcia stacji, która zdobyła koncesję na nadawanie naziemne, przez inny podmiot. Inna sprawa, że pojawienie się Discovery w bezpłatnej ofercie jest oczekiwane przez widzów, co potwierdza­ją badania przeprowad­zone przez firmę MEC.

Pisząc o telewizyjn­ych nowościach, warto odnotować, że pod koniec listopada niemiecko-francuski kanał kulturalny ARTE, nadający już od ponad 25 lat, uruchomił polskie napisy na wybranych programach w ramach swojego bezpłatneg­o serwisu VOD. Na internetow­ej stronie arte.tv/pl pojawia się co tydzień około 15 godzin nowych audycji, głównie dokumentów i magazynów o wydarzenia­ch w europejski­ej kulturze. Dostęp do wspomniane­j oferty możliwy jest też za pośrednict­wem specjalnej aplikacji na smartfony i tablety.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland