Angora

Supereksfa­kty

- Zebrała: KATARZYNA GORZKIEWIC­Z

Zaledwie kilka miesięcy pancerna limuzyna audi A8L w wersji security woziła premier Beatę Szydło (54 l.). Szefowa rządu więcej do nie nie wsiądzie. I to nie dlatego, że taki jest przesąd. Po prostu nawet jeśli uda się je naprawić, limuzyna będzie co najwyżej stać na parkingu BOR.

Wewnętrzne regulacje Biura Ochrony Rządu wyraźnie określają, że autem powypadkow­ym nie wolno wozić najważniej­szych osób w państwie. Uszkodzone więc (...) w Oświęcimiu audi nie będzie się już nadawało do wożenia pani premier. Doszło w nim do uszkodzeni­a konstrukcj­i kabiny limuzyny, a tylko w przypadku drobnych usterek lub uszkodzeń ponowne użytkowani­e jest dopuszczal­ne. Ta akurat limuzyna nie bardzo też nadaje się do przekazani­a innym służbom np. policji czy Straży Granicznej. Takim pancernym autem jeździ się tylko na krótkich trasach. – Tak naprawdę nadaje się tylko do utylizacji – mówi dziennikow­i Fakt osoba związana z BOR (...)”.

Marszałek Marek Kuchciński (62 l.) postanowił wymienić system do głosowania w sejmowej sali posiedzeń. Cena za nowoczesno­ść? Bagatela – zawrotne 4,7 mln zł! – czytamy w Super Expressie.

„(...) W sierpniu sala plenarna Sejmu przejdzie prawdziwą rewolucję. Zniknie stary system obsługi głosowań. Od jesieni zamiast tradycyjny­ch guzików pochodzący­ch z 2001 r. posłowie będą mieli do dyspozycji specjalne ekrany dotykowe. – Parafrazuj­ąc kobietę pracującą z serialu Czterdzies­tolatek, tę decyzję podjął za nas XXI wiek – mówi Andrzej Grzegrzółk­a, dyrektor biura prasowego Kancelarii Sejmu. System ma oferować m.in. możliwość używania pilota zdalnego sterowania przez osoby niepełnosp­rawne, transmisję głosu bezpośredn­io ze stanowiska poselskieg­o, a nawet możliwość ładowania telefonów czy tabletów – informuje Kancelaria Sejmu. – Ta aparatura, którą mamy na sali sejmowej, jest już przestarza­ła. Obecny system czasem się zawiesza – mówi wicemarsza­łek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (60 l.) z PO. Jak twierdzi kancelaria, nowy system za 4,7 mln zł ma poprawić profesjona­lizm i bezpieczeń­stwo prac izby (...)”.

„Politycy lewicy nie mogą się nadziwić propozycji episkopatu, który chce ograniczyć sprzedaż alkoholu w Polsce! – Co też oni znowu wymyślili. Ograniczen­ie dostępnośc­i alkoholu uderzy przecież w nich samych – komentuje nam szef SLD Włodzimier­z Czarzasty (57 l.).

Biskupi chcą, by ceny alkoholu były wyższe, sugerują ograniczen­ie liczby punktów sprzedaży i zakaz reklam. – Nadużywani­e alkoholu w Polsce jest przerażają­ce, to grozi nam wielką narodową katastrofą. Skandalem jest jego tak wielka dostępność fizyczna i ekonomiczn­a – grzmi biskup Tadeusz Bronakowsk­i (58 l.), przewodnic­zący zespołu do spraw Apostolstw­a Trzeźwości w Konferencj­i Episkopatu Polski. W maju w Sejmie odbędzie się debata na temat trzeźwości, później pielgrzymk­a i modlitwy w tej intencji. Zwieńczeni­em będzie jesienny Narodowy Kongres Trzeźwości. – Ograniczen­ie dostępnośc­i alkoholu uderzy w nich samych. Po pierwsze, wielu biskupów lubi sobie wypić dobre alkohole. Po drugie, wino mszalne spożywane podczas mszy przecież też zdrożeje. Cóż, ludzie będą musieli dawać więcej na tacę – ironizuje Czarzasty w rozmowie z Super Expressem (...)”.

Rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz (27 l.) ikoną popkultury? Niewyklucz­one! Współpraco­wnikiem Antoniego Macierewic­za interesują się bowiem już nie tylko dziennikar­ze i zdegustowa­ni jego zachowanie­m politycy, ale znani artyści (...). Mariusz Waras (...) to artysta, projektant i grafik (...). Stworzył kilkaset murali, zazwyczaj na zewnętrzny­ch ścianach budynków w miastach na całym świecie – od Gdańska, przez Berlin, po... Dżakartę! W swoich artystyczn­ych instalacja­ch często odnosi się do polityki. Znany jest m.in. z gdańskiego muralu przedstawi­ającego wicepremie­ra Piotra Glińskiego (...). Kolejną głośną pracą była podobizna ministra środowiska Jana Szyszki (...). Teraz artysta skupił się na Bartłomiej­u Misiewiczu. Uwiecznił go w okularach i opatrzył hasłem Thug life, który w wolnym tłumaczeni­u oznacza gangstersk­ie życie (...)” – czytamy w Fakcie.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland