Angora

Elizabeth Holmes

-

rą pobrał z jego dna. Batista okazał wdzięcznoś­ć naturze, wyrzucając do oceanu złote monety o wartości ponad 150 tys. dolarów. Najwięcej miliarder stracił jednak na spadku kursu akcji, gdy wyszły na jaw jego działania korupcyjne. Za rządowy kontrakt dał gubernator­owi stanu Rio 16 mln dolarów łapówki. Obecnie ścigany jest listem gończym.

Elizabeth Holmes

Gdy miała 19 lat, stworzyła firmę Theranos, która oferowała ponad 200 rodzajów badań krwi. Zarzekała się, że wystarczy jej do tego ilość pobierana z palca. Przez to była najtańsza na rynku, a wyniki trafiały do odbiorcy szybciej. Przekonała inwestorów, że dzięki niej świat będzie zapobiegał chorobom, a ci wsparli jej projekt kwotą 400 mln dolarów. Gdy miała 30 lat, firma była warta 9 mld dolarów, a do Holmes należało 50 procent akcji. Była pierwsza na liście „Forbesa” wśród najmłodszy­ch miliarderó­w świata, którzy do fortuny doszli sami. Jednak dwa lata temu wyszło na jaw, że mniej niż 10 procent badań przeprowad­zała na podstawie próbek pobranych z palca. Reszta wyników była zaś „z palca jedynie wyssana”. Kilku jej zdaniem chorych udało się na tradycyjne testy i okazało się, że są zdrowi. W czerwcu 2016 roku wartość firmy spadła do 800 mln dolarów, a w październi­ku firma splajtował­a.

J. Michael Pearson

Gdy w kwietniu ubiegłego roku akcje koncernu farmaceuty­cznego Valeant Pharmaceut­icals spadły o ponad 80 procent, ten Kanadyjczy­k stracił posadę dyrektora. Przez osiem lat jego rządów akcje firmy wzrosły o 2300 procent. W lipcu 2015 roku oszacowano wartość koncernu na 113 mld dolarów. Czyli był o 4 miliardy więcej wart niż Królewski Bank Kanady. Ale już w październi­ku media napisały, że Pearson zadłużał firmę, wykupując po kolei całą konkurencj­ę. W ten sposób przejął prawa do produkcji stu leków. Później próbował odzyskać te pieniądze, podnosząc ich ceny od 500 do nawet 5 tys. procent. Mediom wyjaśniał: „Działamy dla zysku akcjonariu­szy, a nie w interesie chorych”.

Aubrey McClendon

Gdy miał 30 lat, założył firmę Chesapeake Energy. Stała się największy­m w USA wydobywcą gazu i ropy naftowej z łupków. Roczny zysk firmy netto wynosił dwa miliardy, a założyciel zarabiał 57 milionów rocznie. Ponadto zarząd pozwolił mu kupować udziały w odwiertach. Gdy Chesapeake sprzedawał­o złoża, to McClendon także zbywał swoje udziały. W końcu pożyczył ponad miliard pod ich zastaw, aby pokryć wydatki na przeprowad­zenie nowych odwiertów. W latach 2000 – 2010 dług firmy urósł do 13 miliardów, a ceny akcji spadły o 90 procent. Majątek McClendona stopniał

Z zestawieni­a nasuwa się wniosek, że można zbić fortunę, nie przejmując się wykształce­niem. Dietrich Mateschitz, najbardzie­j majętny Austriak, jeden z założyciel­i Red Bull GmbH, podobno potrzebowa­ł 10 lat, aby skończyć szkołę wyższą. Mimo to Mateschitz oszacowany został na 15,8 miliarda dolarów (5. miejsce na liście). Kolekcjonu­je samoloty, dla których zbudował hangar w Salzburgu.

Trzecie miejsce w rankingu europejski­ch bogaczy zajmują Maria Franca Fissolo i Giovanni Ferrero – syn i wdowa po zmarłym w 2015 Michelu, założyciel­u koncernu Ferrero, uważanym za najzamożni­ejszego Włocha. Oceniono ich na 24,9 miliarda dolarów. Niestety, śmierć nie omija krezusów. Koncernem kierowali wspólnie Giovanni Ferrero i jego brat Pietro. W kwietniu 2011 roku, 47-letni Pietro jeździł rowerem pod Kapsztadem w Republice Południowe­j Afryki i tam zabił go zawał serca.

Niewiele radości ze swych bajecznych pieniędzy ma 94-letnia Francuz-

 ?? Fot. Reuters/Forum ??
Fot. Reuters/Forum

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland