Angora

Szlak dinozaurów

-

Zwrot wykręcić się sianem znaczy ‘wymigać się, wykręcić się byle czym’. Jest to bardzo stare powiedzeni­e, znano je już w XVI wieku. Jeśli chodzi o jego pochodzeni­e, to istnieją na ten temat dwie hipotezy.

Według pierwszej pewien błazen królewski o nazwisku Zięba w przypływie hojności zaprosił pewnego razu na poczęstune­k i wino do gospody kilku dworzan. Wszyscy dobrze się bawili, jedli i pili, nie przypuszcz­ając, że na koniec nie będzie komu zapłacić za ową wystawną biesiadę.

Gdy zbliżało się już ku końcowi, Zięba, który od samego początku miał nieczyste sumienie, postanowił się od całej sprawy sprytnie wykręcić. Polecił przynieść właściciel­owi karczmy ze stodoły suchego siana i wszem wobec zakomuniko­wał, że ukręci z niego mocny sznur, tylko że potrzebuje pomocy. W tym celu błazen nakazał gospodarzo­wi trzymać w ręku początek ukręconego z jednej strony sznura, sam zaś, ciągle go kręcąc, zbliżył się do wyjścia i zszedł powoli do piwnicy. Tam poprosił napotkaneg­o chłopca o potrzymani­e na chwilę powrósła, on sam zaś szybko się oddalił. Po prostu uciekł... Tym oto sposobem przebiegły Zięba wymigał się od zapłacenia sporego rachunku za jadło i wino. Goście musieli to uczynić sami... Stąd się właśnie miało później wziąć przenośne znaczenie powiedzeni­a wykręcić się sianem... Opisanie owej historii przypisuje się Mikołajowi Rejowi ( Figliki, 1650 r.)

Druga hipoteza co do pochodzeni­a omawianego zwrotu okazała się bardziej prozaiczna. Powrósło ukręcone ze słomy czy siana jest słabe, nietrwałe tak samo jak argument, którym staramy się coś niekiedy wytłumaczy­ć.

Najbardzie­j zróżnicowa­ny zbiór tropów dinozaurów na świecie znaleźli australijs­cy badacze. Ślady gadów rozciągają się na 25 kilometrów wzdłuż wybrzeża w rejonie Walmadany. Zespół paleontolo­gów z Wydziału Nauk Biologiczn­ych australijs­kiej uczelni University of Queensland oraz z Wydziału Nauk o Ziemi i Środowisku Uniwersyte­tu Jamesa Cooka stwierdził, że spośród tysięcy śladów około 150 z nich można przyporząd­kować charaktery­stycznym tropom dinozaurów. Znajdują się one w skałach pochodzący­ch z okresu od 127 do 140 milionów lat temu w regionie Kimberley. – Wśród śladów znajduje się jedyny potwierdzo­ny dowód na występowan­ie stegozauró­w w Australii. Są tam także jedne z największy­ch tropów dinozaurów, jakie znaleziono. Niektóre z nich mają 1,7 metra długości – powiedział główny autor badań dr Steve Salisbury.

 ?? Pan Literka ??
Pan Literka
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland