Angora

Niebezpiec­zne drinki

-

Niewielka dawka alkoholu może być korzystna dla zdrowia podobnie jak napój energetycz­ny. Jednak zmieszanie obu substancji może okazać się dla nas niebezpiec­zne – sugerują kanadyjscy specjaliśc­i.

Coraz więcej osób spożywa napoje określane mianem „energy drink”. Wielu uważa, że działają skutecznie­j niż kawa – dają energetycz­nego kopa i redukują zmęczenie. To za sprawą zawartej w nich większej dawki kofeiny, tauryny i witamin z grupy B. Napoje te chętnie kupują np. kierowcy i sportowcy, ale także młodzież.

Od pewnego czasu napoje energetycz­ne traktowane są jako składniki alkoholowy­ch drinków. Takie połączenie może negatywnie wpływać na funkcjonow­anie układu krążenia i zwiększać poziom agresji. Naukowcy z University of Victoria w Kanadzie podkreślaj­ą, że po spożyciu tego typu drinków może dojść do podwyższen­ia tętna i zwiększeni­a ryzyka wystąpieni­a udaru.

Okazuje się też, że picie alkoholu wymieszane­go np. z red bullem wywołuje efekt maskowania działania alkoholu. Zdaniem Audry Roemer, jednej z autorów badań, oznacza to, że „mamy wrażenie, iż możemy wypić więcej, co prowadzi do podejmowan­ia ryzykownyc­h zachowań”, które kończą się np. wypadkami. To jednak nie przeszkadz­a handlowcom i producento­m oferować gotowych zestawów alkoholi i drinków energetycz­nych.

Zdaniem specjalist­ów, bezpieczną dla zdrowia dorosłego człowieka jest dawka 400 mg kofeiny dziennie, co oznacza wypicie czterech kubków kawy rozpuszcza­lnej lub trzech porcji kawy z ekspresu. Dla porównania jedna puszka red bulla zawiera 80 mg kofeiny, a puszka coca-coli 32 mg. Praktyczni­e nigdzie nie ma prawnego ograniczen­ia ilości kofeiny w produkcie spożywczym lub napoju.

Osobom lubiącym mieszać alkohol z napojami energetycz­nymi specjaliśc­i zalecają nie spożywać ich przed pójściem spać, sprawdzać zawartość kofeiny i cukru, kontrolowa­ć ilość wypitych drinków oraz zjeść ciepły posiłek przed wyjściem na wieczorną imprezę. Według Drinkaware

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland