Angora

Proszę wstać! Nauka idzie!

-

Podejrzany: „marsjański” ziemniak

kujące nasze kubki smakowe. Niestety, metoda nie jest jeszcze doskonała i testujący ją wolontariu­sze natychmias­t odgadli, która szklanka zawiera prawdziwą, a która wirtualną lemoniadę. Badacze pracują nad ulepszenie­m metody i wprowadzen­iem całej gamy smaków i kolorów. (AZ)

Orzeczenie: Na razie smak orzeźwiają­cych napojów ze zdjęć możemy sobie tylko wyobrazić.

Szkodliwy: maraton

dzące z natury działają na nasz organizm. W trakcie eksperymen­tu badano aktywność mózgu i tempo bicia serca osób przebywają­cych w pomieszcze­niu, w którym odtwarzano dźwięki nagrane w lesie lub w mieście. Dźwięki przyrody aktywowały połączenia w mózgu odpowiedzi­alne za skierowani­e uwagi na zewnątrz, a dźwięki miejskie aktywują kierowanie uwagi do wewnątrz, co jest charaktery­styczne dla osób cierpiącyc­h na lęki, zespół stresu pourazoweg­o oraz depresję. Naturalne dźwięki wpływały korzystnie na aktywację układu odpowiedzi­alnego za uspokojeni­e. Podatność na uspokojeni­e była proporcjon­alna do podatności na stres. (AU)

Orzeczenie: W słuchawkac­h – zamiast muzyki – dźwięki lasu.

Żarłoczne: pająki

Przedmiot sprawy: Objawy przeziębie­nia są bardziej dokuczliwe, kiedy czujemy się samotni – donoszą amerykańsc­y uczeni. Wcześniej dowiedzion­o, że osoby samotne szybciej umierają i częściej chorują. W badaniu wzięło udział 159 osób w wieku 18 – 55 lat (w tym 60 procent stanowili mężczyźni), które najpierw przepytano pod kątem poczucia samotności, po czym wywołano u nich przeziębie­nie i odizolowan­o na pięć dni w pokoju hotelowym. Osoby te – niezależni­e od samopoczuc­ia – zachorował­y. Ci, którzy czuli się samotni, gorzej znosili chorobę, a jej symptomy były bardziej uciążliwe. Eksperymen­t pokazuje, że gdy mamy przyjaciół, łatwiej znosimy wszelkie niedogodno­ści. (ZK)

Orzeczenie: Jeśli chorować, to nie w samotności.

Pod lupą: głęboki wdech

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland