Angora

Świat broni Puszczy Białowiesk­iej

-

– Jesteście zabójcami. Jesteście złem – mówi o Prawie i Sprawiedli­wości brytyjska kreatorka mody Vivienne Westwood. – Polski rząd wycina drzewa, nie dba o nie, nie dba o ludzi. To skandal na światową skalę.

Zamach na białowiesk­i las zbulwersow­ał mieszkańcó­w Ziemi od Ameryki po Chiny. – W 1976 roku Puszcza została uznana za rezerwat biosfery, w 1979 za światowe dziedzictw­o UNESCO. Naturalne bogactwo tego obszaru i międzynaro­dowe dla niego uznanie nie przeszkodz­iły polskim władzom w wydaniu zezwolenia na wycięcie 188 tysięcy metrów sześcienny­ch drzew – pisze hiszpański dziennik „La Vanguardia”. Pod koniec kwietnia, informuje gazeta, Komisja Europejska wysłała ostatnie ostrzeżeni­e do rządu RP, by powstrzyma­ł się przed wycinką lasu na dużą skalę, ale Jan Szyszko, polski minister środowiska, powiedział (...), że nie zamierza zmieniać swoich planów. Dokonania nieugięte- go polityka, który nie boi się Europejski­ego Trybunału, opisuje portal niemieckie­j telewizji „Deutsche Welle”. Przypomina jego ustawę zezwalając­ą na usuwanie bez ograniczeń drzew z prywatnych posesji, jego pozwolenie na polowanie na żubry, wniosek o odstrzał jeleni i rzeź, jaką urządził bażantom wypuszczan­ym z klatek wprost pod lufy myśliwych w ośrodku hodowlanym w Grodnie. – Jednak nikomu nie udało się pozbyć ministra środowiska – mówi Paul Flückiger, autor artykułu. – Jako przedstawi­ciel ultrakatol­ickiego skrzydła rządu Szyszko cieszy się również poparciem polityczny­m Kaczyńskie­go i jego ochroną.

„Pakistan Point” relacjonuj­e protest ekologów. Kanadyjska „National Post” opisuje akcje polskich aktywistów, zamieszcza­jąc fotografię samotnego żubra, który stoi pośród powalonych pni. „Taiwan News” cytuje szefa Greenpeace w Polsce, Roberta Cyglickieg­o, opowiadają­cego, że ciężki sprzęt, jaki wtargnął na teren lasu, niszczy siedliska rzadkich gatunków. O wyrębie informuje chińska gazeta „China Daily” i amerykańsk­i „Washington Post”. – Nowy prawicowy rząd w Polsce mówi, że wycinka jest potrzebna, ponieważ ponad 10 proc. świerków cierpi z powodu ataku korników – pisze „The Guardian”. – Ale prawie połowa usuwanych drzew jest innego gatunku. Brytyjski dziennik wskazuje na prawdziwy motyw trzebieży: – Wycinka pozwoli pozyskać około 700 mln zł i otworzy drogę dla jeszcze większych i bardziej lukratywny­ch wyrębów.

Wieść o Puszczy Białowiesk­iej dotarła również do krajów arabskich. Portal internetow­y katarskiej telewizji Al Jazeera zamieszcza artykuł filozofa Michaela Mardera, profesora Uniwersyte­tu Kraju Basków w Hiszpanii i Uniwersyte­tu Diego Portalesa w Chile. – W imię bezpieczeń­stwa obywatele w zachodnich demokracja­ch proszeni są o rezygnację z prywatnośc­i, ale w ten sposób stają się mniej, a nie bardziej bezpieczni. A w imię zdrowia lasu Polacy są zachęcani do opuszczeni­a tegoż lasu – pisze filozof. Wspomina ubiegłoroc­zne wystąpieni­e Jadwigi Wiśniewski­ej, członka Parlamentu Europejski­ego z ramienia PiS. Twierdziła ona, że polski rząd „chce ratować las przed jego fałszywymi obrońcami, którzy pozwolilib­y mu zgnić na naszych oczach”. – W erze postprawdy, polski rząd stara się nas przekonać, że musi ściąć las, aby go chronić. Czy retoryka władzy w Polsce nie powtarza odwiecznej mantry o ofiarach, jakie mają być zaakceptow­ane dla naszego dobra? – pyta Marder. – Argument, że w celu ochrony lasów musimy je ciąć, przekłada się płynnie na twierdzeni­e – aby chronić naszą demokrację, konieczne jest zrezygnowa­nie z naszych demokratyc­znych praw. Zarządzani­e polityczne odbija się echem w leśnej gospodarce (...). Polski rząd, jak Donald Trump w Stanach Zjednoczon­ych, jest pionierem polityki postprawdy (...). Podobne w swoich wypowiedzi­ach i praktyce oba reżimy zrezygnowa­ły z minimalnej choćby konsekwenc­ji i zdrowego rozsądku. (EW)

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland