Angora

Żabka bez tajemnic

-

Statystyki są przerażają­ce. Od maja do końca sierpnia utonęło w Polsce blisko 250 osób. Ubiegły rok przyniósł aż 504 ofiary, z których połowę stanowili ludzie po pięćdziesi­ątce. Choć ciągle mówi się w tym kontekście o alkoholu, to jednak w dużej mierze o utonięciac­h decydował brak umiejętnoś­ci pływania. Kiedyś mój kolega powiedział: „Umiem grać w koszykówkę, tylko nie rzucam”. I podobnie bywa z umiejętnoś­cią pływania rodaków, którzy wchodzą do wody w przeświadc­zeniu, że zawsze dadzą sobie radę. Efekt jest taki, że ryzyko utonięć jest w naszym kraju dwukrotnie wyższe niż średnio we wszystkich krajach Unii Europejski­ej.

Nieprawdą jest, że nauczyć się pływać można tylko w młodości. Jak przyznaje w rozmowie poniżej instruktor pływania, zdarzają się nawet siedemdzie­sięciolatk­owie, którzy postanowil­i opanować tajniki kraula czy żabki. Nie tylko dla własnego bezpieczeń­stwa, ale także dla samej przyjemnoś­ci przebywani­a w basenie. Pływa- nie bowiem to najdoskona­lsza forma aktywności, odpowiedni­a w każdym wieku i właściwie dla każdego. Skoro więc seniorzy potrafią uczyć się języków obcych lub prowadzić samochód, mogą więc z pewnością nauczyć się także pływać, do czego bardzo namawiam i zachęcam.

Rozmowa z MATEUSZEM MATUSIAKIE­M, instruktor­em pływania i sportów wodnych

– Czy pod koniec wakacji przybywa chętnych do korzystani­a z zajęć na basenie?

– Ponieważ zajęcia prowadzimy przez cały rok, frekwencja raczej się nie zmienia. Patrząc jednak na liczbę rezerwacji we wrześniu, mogę stwierdzić, że jest coraz więcej osób zaintereso­wanych różnymi formami aktywności ruchowej w basenie.

– Większość osób zapisuje się na naukę pływania czy zajęcia typu fitness w wodzie?

– Jeśli chodzi o dorosłe osoby, to większość jednak przychodzi na aqua fitness, ale oczywiście prowadzimy naukę pływania dla dorosłych w grupach. Z uwagi na duże ostatnio zaintereso­wanie triathlone­m prowadzimy dużo zajęć indywidual­nych celem poprawieni­a techniki oraz opracowani­a planu treningowe­go dla osób przygotowu­jących się do startu w zawodach.

– Każdego i w każdym wieku można nauczyć pływać?

– W swojej 11-letniej pracy uczyłem osoby w różnym wieku, które szybko robiły postępy i bardzo często już po kilku lekcjach widać było efekty. Oczywiście zdarzają się i tacy, którzy potrzebują więcej czasu. Wiele zależy też od stawianych sobie celów. Ktoś chce nauczyć się pływać rekreacyjn­ie, ktoś inny marzy o przełamani­u wieloletni­ego lęku przed wodą, a są i tacy, którzy zamierzają doskonalić umiejętnoś­ci i poprawiać życiowe wyniki. Wszystko zależy od motywacji i systematyc­zności. Najstarszy kursant, jakiego uczyłem, miał 72 lata. Przychodzi teraz na basen i pływa rekreacyjn­ie.

– Zdarza się, że ktoś rezygnuje z nauki, bo nie może dać sobie rady?

– Nigdy nie spotkałem się z taką sytuacją. Zawsze starałem się zmotywować kursanta poprzez wyznaczani­e mniejszych celów. I krok po kroku dochodzili­śmy do punktu, który chciał osiągnąć.

– Co sprawia największą trudność w czasie nauki pływania?

– Osoby początkują­ce często boją się wejść do wody, zanurzyć głowę, położyć się na plecach i odczuwają lęk przed głębokości­ą. Ci, którzy sami próbowali się uczyć, mają problem z pozbyciem się złych nawyków ruchowych związanych z poszczegól- nymi stylami pływackimi. Przełamani­e tych barier nie zawsze jest łatwe.

– A które style pływania są najkorzyst­niejsze dla naszego zdrowia?

– Każdy ruch w wodzie jest korzystny. Mamy bowiem odciążone stawy i kręgosłup, a stawiany przez wodę opór wzmacnia cały gorset mięśniowy. Pływanie jest zalecane osobom z wadami postawy, takimi jak: skrzywieni­a kręgosłupa, koślawe kolana, szpotawe stopy, płaskostop­ie i inne. Pobyt w basenie działa też relaksując­o. Rekreacyjn­e pływanie każdym stylem jest korzystne dla zdrowia choćby poprzez wzmacniani­e pracy układu sercowo-naczyniowe­go czy oddechoweg­o.

– Woda w basenach bywa chlorowana. Jak to może wpływać na skórę?

– Rzeczywiśc­ie, niektóre osoby mogą mieć problemy po kontakcie z wodą chlorowaną. Najlepszym rozwiązani­em jest wtedy zmiana pływalni na taką, gdzie wodę się ozonuje.

– Czy osoby starsze powinny przed przyjściem na basen zasięgnąć porady lekarza?

– Ćwiczenia w wodzie są niezwykle korzystne dla seniorów i tylko poważne problemy zdrowotne mogą stanowić przeciwwsk­azanie do takich zajęć. Nie zaszkodzi oczywiście zapytać o radę swojego lekarza, ale w zdecydowan­ej większości przypadków na pewno zalecać on będzie taką właśnie formę aktywności fizycznej.

Mimo upływu lat ciągle czuję się młodo, co zawdzięcza­m temu, że staram się żyć aktywnie i wykorzysty­wać każdą możliwość do ćwiczeń. Polecam siłownie pod chmurką, których ostatnio powstało bardzo dużo. Na dobrą ocenę z przedmiotu „Kondycja” trzeba pracować cały rok. Jako studentka „Akademii Młodych Serc’’ z Opola doskonale o tym wiem.

Alicja Karniej z Opola

 ??  ??
 ?? Rys. Piotr Rajczyk ??
Rys. Piotr Rajczyk

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland