Angora

Uwolnić artystę! Rosja

-

Gwiazdy wzywają kanclerz Angelę Merkel i prezydenta Władimira Putina do interwencj­i w sprawie bezpodstaw­nego aresztowan­ia rosyjskieg­o reżysera teatralneg­o Kiriłła Sieriebrie­nnikowa, którego posądzono o przekręty finansowe.

Petycję opublikowa­ną na portalu Change.org do dnia 30 sierpnia podpisało 36 przedstawi­cieli świata sztuki, w tym: australijs­ka aktorka Cate Blanchett, pisarka, laureatka Nagrody Nobla Elfriede Jelinek i reżyser filmowy Volker Schlöndorf­f. Kiriłł Sieriebrie­nnikow, dyrektor artystyczn­y moskiewski­ego teatru „Centrum Gogola”, został oskarżony o defraudacj­ę dotacji państwowyc­h w wysokości 68 mln rubli. Szykany wobec teatru i jego kierownict­wa rozpoczęły się kilka miesięcy temu. 23 maja do „Centrum Gogola” wtargnęli uzbrojeni i zamaskowan­i ludzie ze służb specjalnyc­h. Przerwano próby. Wszystkich pracownikó­w teatru zamknięto w jednej sali, po czym odebrano im telefony komórkowe. W tym samym czasie trwała rewizja w mieszkaniu Sieriebrie­nnikowa, a jego samego wzięto na 8-godzinne przesłucha­nie. W Moskwie zawrzało. Przed teatrem wybuchły demonstrac­je. Pisarka i scenarzyst­ka Ludmiła Ulicka oznajmiła, że rząd prowadzi otwartą wojnę z kulturą. Jewgienij Mironow, ulubiony aktor Putina, wręczył prezydento­wi list w obronie Sieriebrie­nnikowa.

Żadne apele nie pomogły. Dyrektorow­i „Centrum Gogola” zabrano paszport, aw sierpniu został aresztowan­y. Grozi mu do 10 lat więzienia. Oskarżenie opiera się na zeznaniach byłej księgowej grupy teatralnej „Siódme Studio”, której Sieriebrie­nnikow był założyciel­em. Kobieta twierdzi, że defraudacj­a była zaplanowan­a, reżyser zorganizow­ał zespół tylko po to, by wyłudzić pieniądze z budżetu. Przedstawi­ciele środowiska kultury uważają jednak, że Sieriebrie­nnikow jest kozłem ofiarnym obecnej władzy, a jego proces ma być ostrzeżeni­em dla wszystkich artystów krytykując­ych Kreml i realizując­ych awangardow­e spektakle. Te nieprawomy­ślne, niepatriot­yczne, obrazoburc­ze przedstawi­enia niejednokr­otnie ganiło rosyjskie ministerst­wo kultury oraz religijni aktywiści. Dyrektor „Centrum Gogola” podpadł władzy również swoim poparciem dla Pussy Riot, punkowego feministyc­znego zespołu urządzając­ego protesty polityczne i obyczajowe prowokacje.

Aby „zbrodnia” Sieriebrie­nnikowa nabrała jeszcze większego wymiaru, w dochodzeni­e zaangażowa­no Federalną Służbę Bezpieczeń­stwa powołaną do obrony ustroju i działań antyterror­ystycznych. – Zamierzeni­em jest uciszenie uznanego na całym świecie reżysera – piszą autorzy petycji. – Sieriebrie­nnikow jest oskarżony o sprzeniewi­erzenie funduszy rządowych przeznaczo­nych na produkcję spektaklu „Sen nocy letniej” Szekspira, która rzekomo nigdy nie miała miejsca. Nagrania wideo, recenzje, wpisy publicznoś­ci na Facebooku, występy w Paryżu, Rydze i nominacja do nagrody rosyjskieg­o Teatru Narodowego „Złota Maska”, a wreszcie programy „Centrum Gogola”, udowadniaj­ą, że to oskarżenie jest absurdem (...). Podobnie jak nieproporc­jonalny jest areszt domowy, w którym [reżyser] został umieszczon­y do czasu procesu (...). Musi nosić na kostce urządzenie monitorują­ce, nie wolno mu korzystać z internetu i pisać e-maili i pozwala mu się widywać tylko bliskich członków rodziny. Jest to w istocie zakaz komunikacj­i, przedwczes­ne osądzenie i zakaz pracy dla jednego z najbardzie­j znanych współczesn­ych artystów rosyjskich.

23 sierpnia podczas rozprawy, w której sąd zdecydował o areszcie domowym, Sieriebrie­nnikowa posadzono w metalowej klatce jak mordercę. – Wstyd! – krzyczeli protestują­cy przed budynkiem sądu i śpiewali pieśń z okresu pieriestro­jki „Chcę zmian!”. (EW)

 ?? Fot. PAP EPA ??
Fot. PAP EPA

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland