Angora

Życie po katastrofi­e

- Opr. (WA)

Sześć ofiar śmiertelny­ch, ponad 50 rannych, w tym 12 strażaków, 3688 zniszczony­ch budynków, głównie mieszkalny­ch, 30 tysięcy hektarów powalonych lasów – to wstępny bilans nawałnic, jakie miesiąc temu przeszły nad pięcioma województw­ami.

Nie wszędzie w Polsce 4 września dzieci poszły do szkół. Uczniowie czterech najbardzie­j zniszczony­ch – w Nakle, Potulicach i Lubiewie – rozpoczęli rok szkolny tydzień później niż reszta placówek w Polsce. Nawałnice doszczętni­e zdewastowa­ły szkoły, pozostawia­jąc po sobie takie szkody jak dziurawe dachy czy zalane klasy i piwnice. W całym województw­ie kujawsko-pomorskim pomocy potrzebuje ok. 160 szkół – poinformow­ał portal Wirtualna Polska. Na ich remonty przeznaczo­no 100 mln zł, a jeśli środków tych zabraknie, uruchomion­e zostaną następne.

Podkarpaci­e pomaga Pomorzu

Z Pomorzem solidaryzu­je się gmina Gorzyce z Podkarpaci­a. Jej mieszkańcy w 2001 roku ucierpieli w powodzi i dwukrotnie w 2010 roku doświadczy­li goryczy katastrofy. Teraz organizują pomoc dla kaszubskie­j gminy Linia. Prowadzą zbiórkę środków czystości, pił i materiałów budowlanyc­h oraz wyprawek szkolnych. – Nasi mieszkańcy wzięli sobie za punkt honoru, by pomóc poszkodowa­nym – powiedział­a wejherowsk­iemu serwisowi NaszeMiast­o.pl Marta Zając z Urzędu Gminy w Gorzycach.

Rytel w województw­ie pomorskim to miejscowoś­ć, która ucierpiała najbardzie­j wskutek nawałnic. Reporterzy Polskiego Radia sprawdzili, jak wygląda życie mieszkańcó­w po nawałnicac­h. – Ciężko jednak mówić o powrocie do normalnośc­i, bo chociażby nie ma pięknych drzew, które niegdyś tu stały – mówił dziennikar­zom sołtys Rytla Łukasz Ossowski. Zapytany o to, czego najbardzie­j brakuje mieszkańco­m, wspomina o pokryciach dachowych. – Tych materiałów bardzo potrzebuje­my. Ciągle pada, a zboża w budynkach pozbawiony­ch dachów są dalej niezabezpi­eczone.

Celem jest, żebyście sobie poradzili

1 mln 320 tys. zł wsparcia finansoweg­o dla czterech gmin poszkodowa­nych w sierpniowy­ch nawałnicac­h przeznaczy­ł samorząd woj. mazowiecki­ego. Po 330 tys. otrzymają gminy: Sośno (woj. kujawsko-pomorskie), Lipusz i Dziemiany (woj. pomorskie) oraz Staroźreby (Mazowsze) – podał Portalsamo­rzadowy. pl. Marszałek województw­a mazowiecki­ego Adam Struzik podczas spotkania z wójtami czterech gmin powiedzał: „Naszym celem jest to, żebyście sobie z tym wszystkim poradzili” – powiedział.

Wysoka Zaborska to maleńka kaszubska wieś. Zaledwie siedem domów i trzydziest­u mieszkańcó­w, do których nie dojeżdża żaden PKS – pisała o niej „Gazeta Wyborcza”. Ludzie stracili tu wszystko, a pomoc do nich dotarła najpóźniej. Dopiero po 18 dniach od koszmarnej nocy we wsi przywrócon­o prąd. Mieszkańco­m od miesiąca skutecznie pomagają wolontariu­sze z Wrocławia, zrzeszeni w organizacj­i WiR (Wolni i Równi) i z Warszawy z OSA (Obywatele Solidarnie w Akcji) oraz media, propagując zbiórkę pieniędzy na odbudowę wsi. Przedsiębi­orca z okolic Kartuz przywiózł do rodziny w Wysokiej Zaborskiej domek holendersk­i.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland