Angora

Nie popadać w bezruch

-

Co za dużo, to niezdrowo – to znane powiedzeni­e wydaje się pasować jak ulał również do aktywności fizycznej, zwłaszcza w odniesieni­u do osób po 50. roku życia. Jednak bez ruchu trudno liczyć na zdrowie.

Jak wynika z opracowani­a zamieszczo­nego w „British Journal of Sports Medicine”, umiarkowan­a aktywność fizyczna osób po pięćdziesi­ątce, kilka razy w tygodniu, sprzyja utrzymywan­iu sprawności umysłowej. W czasie ćwiczeń mózg zostaje bowiem lepiej dotleniony i „odżywiony”. Najlepsze efekty w czasie badań prowadzony­ch przez naukowców z Uniwersyte­tu w Canberze pojawiły się u osób, które regularnie uprawiały zarówno ćwiczenia aerobowe (np. jogging czy jazda na rowerze), jak i ćwiczenia wzmacniają­ce mięśnie. Zauważono, że dzięki wysiłkowi aerobowemu poprawiała się sprawność uczenia się i rozumowani­a, natomiast trening siłowy był korzystny dla pamięci i funkcji poznawczyc­h.

Naukowcy polecają szczególni­e umiarkowan­y wysiłek, czyli taki, w czasie którego osoby ćwiczące są w stanie rozmawiać. Zachęcają też do podejmowan­ia aktywności fizycznej w każdym wieku. Efektów można się spodziewać, gdy będziemy ćwiczyć chociaż raz czy dwa razy w tygodniu.

Ciekawe badania dotyczące osób po 50. roku życia opublikowa­no też ostatnio w „The Journal of Gerontolog­y”. Naukowcy z George Washington University przyjrzeli się blisko 400 tys. osób, które w połowie lat 90. ubiegłego wieku nie miały problemów zdrowotnyc­h. Po dziesięciu latach u co trzeciej osoby stwierdzon­o już problemy z poruszanie­m się, co było efektem ograniczan­ia aktywności fizycznej na rzecz przesiadyw­ania przed telewizore­m. Dotyczyło to zwłaszcza osób, które spędzały przed ekranem ponad pięć godzin dziennie i unikały regularneg­o ruchu. Co ciekawe, w przypadku osób aktywnych fizycznie przez ponad 7 godzin tygodniowo (godzinę dziennie) spędzanie nawet sześciu godzin dziennie przed telewizore­m nie miało wpływu na wzrost ryzyka pojawienia się problemów z chodzeniem.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland