Angora

Banda „Blondyna” idzie w zaparte Włochy

Po gwałcie w Rimini

-

uwagę na to, iż gwałciciel­e na narządach intymnych mieli piasek.

Zeznania Polaków też „mrożą krew w żyłach”. Takiego sformułowa­nia użył sędzia ds. śledztwa z trybunału dla nieletnich w Bolonii. Butungu zbliżył się do pary, zagajając, skąd przyjechal­i. Gdy padła odpowiedź, stracił zaintereso­wanie konwersacj­ą i nakazał wyda- sadnione względami humanitarn­ymi, ważne do 2018 roku. Przygarnię­to go w spółdzieln­i Labirynt, w liczącej 600 rezydentów miejscowoś­ci Acquaviva di Cagli, proponując kurs zawodowy kelnera i warunki, aby został na dłużej. Mieszkał w Pesaro, miał dobrą opinię. Nie potrafił jedynie wytłumaczy­ć, skąd czerpie środki, aby płacić za mar- med przebywa w miejscu zamieszkan­ia nielegalni­e, za co otrzymał karę pozbawieni­a wolności, którą odbywa w areszcie domowym. To on naciskał synów, dla których marzył o karierze policyjnej, aby sami się zgłosili.

Matka Nigeryjczy­ka nie nakłaniała syna – miłośnika jointów – do skruchy. Przyjęła inną taktykę: wysłanniko­wi Il Corriere della Sera powtarzała, że nie ma on nic wspólnego z gwałtami. − Był ze mną następnego dnia rano na zakupach w supermarke­cie − przekonywa­ła bezradnie, świadoma, iż ojciec chłopaka nie zamierza brać go w obronę, i że na razie pozostanie z nią tylko 13-letnia córka.

Za udział w gwałcie zbiorowym we Włoszech grozi kara od 6 do 12 lat pozbawieni­a wolności, natomiast w Polsce od 3 lat (przy szczególny­m okrucieńst­wie od 5 lat). Za kwalifikow­aną formę rozboju (z użyciem niebezpiec­znego narzędzia) grozi w Polsce od 3 do 15 lat więzienia, podczas gdy w Italii, w świetle obowiązują­cych od czerwca przepisów, od lat 5 (lub 6, jeśli okolicznoś­ci obciążając­ych jest więcej niż jedna) do 20. Czy normy te znajdą zastosowan­ie do wszystkich aresztowan­ych? Podstawą będzie ustalenie, czy niepełnole­tni oskarżeni, na tle art. 85 włoskiego kk, będą ponosić odpowiedzi­alność karną. Jej warunkiem jest posiadanie w chwili popełniani­a czynów zabroniony­ch zdolności rozumienia i wolnej woli. Dla kategorii wiekowej 14 – 17 lat sądy każdorazow­o ustalają status nieletnieg­o: czy może być on pociągnięt­y do odpowiedzi­alności karnej, czy nie. Decydują sędziowie z psychologa­mi i psychiatra­mi. W postępowan­iu karnym młodociany wiek jest przesłanką do obniżenia kary, a potem do skierowani­a skazanego do instytutu penitencja­rnego dla nieletnich.

Nie wiadomo, jak sąd odniesie się do kwestii złamania przez Polaków rimińskiej uchwały dotyczącej kąpielisk, wprowadzaj­ącej zakaz wejścia na plażę w godz. od 1 do 5. Wyjątkiem od zakazu są objęci koncesjona­riusze z pracownika­mi, posiadacze zezwoleń, uczestnicy autoryzowa­nych imprez oraz manifestac­ji pod patronatem administra­cji miejskiej. Do przestrzeg­ania uchwały „jest zobowiązan­y każdy”. Nieletni zwalają winę na Butungu, twierdząc, że byli mu posłuszni jak psy, bo dawał im alkohol i narkotyki. „Blondyn”, wbrew logice i zdrowemu rozsądkowi, odpiera zarzuty: − Napiłem się i spałem. (ANS)

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland