Angora

Zabójczy krater Włochy

Turyści zginęli na Polach Flegrejski­ch

-

Ta tragedia zdarzyła się niedaleko Neapolu, w Pozzuoli. Jedenastol­etni Lorenzo i jego rodzice – 42-letnia Tiziana Zaramella i 45-letni Massimilia­no Carrer – wpadli do krateru wulkanu. Zginęli w cierpienia­ch, na oczach niemogącyc­h w żaden sposób zareagować świadków, uduszeni ekshalacja­mi wulkaniczn­ymi. W dramatyczn­ych zajściach uczestnicz­ył drugi, 7-letni synek małżeństwa.

Zaprawiona w różnych wyprawach czteroosob­owa rodzina z Meolo jeszcze przed rozpoczęci­em roku szkolnego (we Włoszech to 14 września), postanowił­a spędzić kilka dni w Kampanii. Rodzice zamierzali spełnić marzenie synów i wspólnie zwiedzić rozciągają­ce się na 33 hektarach Pola Flegrejski­e (Campi Flegrei). Chłopcy bardzo zaintereso­wali się „drzemiącym olbrzymem”, jak nazywany jest ten popularny superwulka­n, a dokładniej kaldera składająca się z licznych wulkanów. W 2013 roku w „La Repubblica” ukazał się artykuł prezentują­cy sensacyjne doniesieni­a naukowców z grupy Reset, że to wybuch Campi Flegrei sprzed 40 tysięcy lat – jednocześn­ie najsilniej­szy na przestrzen­i 200 tysięcy lat − przyczynił się do wyginięcia neandertal­czyków w Europie i ekspansji gatunku homo sapiens. Starszy chłopiec na pewno dowiedział się o tym w szkole, dlatego szczególni­e nalegał na intrygując­ą wycieczkę.

Nie wiadomo na razie, czy to jego ciekawość była bezpośredn­ią przyczyną tragedii, czy też zawiodły zabezpiecz­enia. Nikt nie zauważył, w jaki sposób we wtorkowe południe 11-latek nagle znalazł się

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland