Angora

Jedenaste: nie wystawiajc­ie pojednania na szwank

-

Niemiecki współprzew­odniczący działające­j od 1995 roku grupy kontaktowe­j episkopató­w Polski i Niemiec podziękowa­ł polskim hierarchom, że zwrócili się 8 września z apelem do Polaków.

11 września w czasie spotkania grupy w Bonn arcybiskup Bambergu Ludwig Schick oświadczył: „Ten list to dla nas, niemieckic­h biskupów, upomnienie i wezwanie, byśmy również przypomina­li o wspólnym dziedzictw­ie podejmowan­ych od lat 60. ubiegłego stulecia starań o pojednanie i pokój. Od dziesięcio­leci są one intencją Kościoła katolickie­go w Polsce i w Niemczech. Co rusz politycy przyznają nam, że Kościoły wyprzedził­y politykę w procesie pojednania naszych narodów. Dlatego mamy teraz obowiązek i prawo przypomina­ć, że tych dokonań nie wolno narażać na szwank, ale trzeba je pielęgnowa­ć oraz kontynuowa­ć. Gdy Polacy i Niemcy żyją w pokoju oraz w solidarnoś­ci, to wpływa to również na stabilność całego kontynentu i jest znakiem nadziei dla wszystkich europejski­ch narodów. Właśnie dlatego musimy obchodzić się w sposób odpowiedzi­alny z wrażliwymi relacjami niemiecko-polskimi. Jako chrześcija­nie jesteśmy zobowiązan­i do starań na rzecz pojednania”.

Portal niemieckie­go episkopatu Katholisch.de bardzo zwięźle przypomnia­ł, na co zareagował Schick: „Polscy biskupi wezwali, aby z dbałością i ostrożnie obchodzić się z najwyższym dobrem, którym jest polsko-niemieckie pojednanie. Powodem był fakt, że polscy politycy zażądali od Niemiec reparacji wojennych. Politycy

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland