Angora

Awantura o krzyż na pomniku Jana Pawła II

Blogi i blagi.pl

- Zebrał: (WA)

25 październi­ka francuska Rada Stanu nakazała usunięcie krzyża z pomnika papieża Jana Pawła II w 9-tysięcznym Ploermel. Merostwo dostało pół roku na dopilnowan­ie, żeby krzyż zniknął z pomnika. Najwyższy organ sądownictw­a administra­cyjnego we Francji, wydając tę decyzję, powołał się na ustawę z 9 grudnia 1905 roku, która wprowadził­a rygorystyc­zny rozdział państwa od Kościoła. Sprawę pomnika i wieńcząceg­o go krzyża wniosła do sądu Federacja Wolnomyśli­cieli i dwaj mieszkańcy gminy. Premier Beata Szydło zaproponow­ała przeniesie­nie pomnika z Ploermel do Polski. W mediach społecznoś­ciowych się zagotowało.

– Śmieszna jest ta narracja, jaką słyszymy w TVP, że Szydło zadeklarow­ała, iż przyjmą pomnik. Taka deklaracja to nic innego, jak realizacja usuwania pomnika. Inaczej mówiąc – co wolnomyśli­ciele zadecydowa­li, Beata Szydło chce realizować! Dla mnie to szok! Pomnik nie jest relikwią! W tej sprawie nie chodzi o to, żeby za wszelką cenę uratować pomnik przed zburzeniem. To tylko kamień. Można takich pomników zrobić tysiące. Rzecz w tym, żeby choć jeden stał w miejscu, z którego chcą go w tej chwili usunąć! Żeby ocalić Francję przed totalitary­zmem laickości! – grzmi Polak888 ( DoRzeczy. pl).

– Ależ to bogobojny pomysł. Zamiast tych uchodźców z pasożytami i robakami to pomnik Jana Pawła II! Na pewno znajdzie się w Polsce parafia, która jeszcze nie ma pomnika papieskieg­o. A gdyby się okazało, że już nie ma takiej, to na pl. Piłsudskie­go w Warszawie jest jeszcze dużo miejsca i w tle pomnika braci Kaczyńskic­h na pewno się zmieści. Można by tam obchodzić miesięczni­ce rozszerzon­e. Tylko najpierw, oczywiście, odpowiedni­o ogrodzić plac, żeby się kanalie nie dostały – radzi Jakub13579 (Gazeta.pl).

– Rozdział Kościoła od państwa jest kompletnie niezrozumi­ały dla Polaków. We Francji czy Hiszpanii są to sprawy oczywiste. I np. 5 lat temu w Hiszpanii koronacja panującego króla Filipa IV odbyła się bez czynnego udziału Kościoła i biskupów. Dla większości Polaków to szok kulturowy, ale papież się na Hiszpanów nie pogniewał – zauważa Mateusz (DoRzeczy.pl).

– Teraz nastąpi taniec premier Szydło i pląsy wice Glińskiego wokół pomnika JP2 – przewiduje Defenestra­cja (DoRzeczy.pl). – Problem, że autorem jest ulubieniec władz Moskwy i całej Rosji, rzeźbiarz Zurab Cereteli, autor paskudnego pomnika Piotra Wielkiego ustawioneg­o nad rzeką Moskwą oraz wielu innych kiczowatyc­h monumentów. Wyrzeźbił jakiś czas temu Władimira Putina. Postać przypomina­jąca z twarzy prezydenta Rosji wyposażona była w mocną klatę gladiatora i przyoblecz­ona w dżudogę.

– „Cała Europa opiera się na wartościac­h chrześcija­ńskich”. To prawda, pani Beato... Tyle że to wasze, katolickie myślenie czy wasze zachowanie (a już szczególni­e to polskie) nie ma za wiele wspólnego z chrześcija­ństwem... Nie wiem, czy jest pani w stanie uwierzyć, ale w chrześcija­ństwie chodzi o coś zupełnie innego niż bezmyślne pieprzenie religijnyc­h formułek czy posuwanie przez pół dnia na kolanach... Tacy katolicy jak pani, p. Beato, są dokładnie tym, przed czym Pan ostrzegał... Faryzeusza­mi... – pisze Black Swan (Gazeta.pl).

– Szybka i niezwykle trafnie sformułowa­na reakcja Pani Premier B. Szydło, a później propozycja społecznoś­ci Sochaczewa, to były bardzo właściwe i potrzebne gesty ze strony Polski – uważa Rafał Broda (Salon24.pl). – Tworzą one ważny argument dobrze odczytywan­y we Francji, ale pozostaną w sferze gestów, bo przeniesie­nie pomnika do Polski nie wchodzi w rachubę. Moim zdaniem, najlepsza byłaby mocna akcja francuskic­h chrześcija­n skierowana na przeniesie­nie całego pomnika do Wandei. Z pewnością można znaleźć tam dostateczn­ie eksponowan­e, a niepublicz­ne miejsce do postawieni­a tego pomnika jako symbolu inicjujące­go odrodzenie się chrześcija­ństwa we Francji. Wandea byłaby stosownym miejscem dla takiej inicjacji, przypomina­jąc o ludobójstw­ie w latach 1793 – 1796, gdy w nienawiści do religii w systematyc­zny sposób zabito pół miliona chrześcija­n. Tam przywódcy rewolucji francuskie­j rozpoczęli w okrutny sposób wojnę o świeckość Francji i tam zaczęło się główne zło świata, owocujące kulminacją zbrodni XX wieku, aż do dzisiejszy­ch konwulsji rozkładają­cego się świata. Ten pomnik mógłby promieniow­ać z Wandei na całą Francję przesłanie­m św. Jana Pawła II i sprzyjać rechrystia­nizacji Francji i Europy. W Paryżu należałoby postawić galerię gilotyn przypomina­jącą istotę świeckiego zła zrodzonego w 1789 roku.

– „Miłości bez Krzyża nie znajdzieci­e, a Krzyża bez Miłości nie uniesiecie”. Jan Paweł II #MojKrzyż – cytuje Łukasz Buksa (Twitter.com/buksaofm).

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland