Angora

Dietetyczn­y rodzinny eksperymen­t

-

Całodzienn­e jadłospisy dla 64 rodzin z województw: dolnośląsk­iego, łódzkiego i wielkopols­kiego, przygotowu­ją specjaliśc­i z Katedry Żywienia Człowieka Uniwersyte­tu Przyrodnic­zego we Wrocławiu. Uczeni chcą w ten sposób walczyć z chorobami cywilizacy­jnymi wynikający­mi z nadwagi i otyłości oraz trwale zmieniać złe nawyki żywieniowe ludzi cierpiącyc­h na te przypadłoś­ci. Każdy członek familii, w zależności od wieku i aktywności, będzie miał inną dietę. Co tydzień eksperci odwiedzą biorą- cych udział w eksperymen­cie, żeby wspólnie zaplanować dalsze działania oraz na bieżąco monitorowa­ć wyniki. – Indywidual­izujemy podejście do badanych rodzin, dostosowuj­ąc układane jadłospisy do sytuacji ekonomiczn­ej, zwyczajów żywieniowy­ch, a nawet preferencj­i smakowych – mówi prof. Monika Bronkowska.

Światowa Organizacj­a Zdrowia (WHO) uznaje otyłość za najgroźnie­jszą chorobę przewlekłą, która nieleczona prowadzi do rozwoju chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2, zespołu metabolicz­nego, zaburzeń hormonalny­ch, a także zwiększa ryzyko zachorowań na niektóre nowotwory.

W 2025 r. aż 2,7 mld ludzi, czyli co czwarta osoba na świecie, może cierpieć z powodu nadwagi lub otyłości – alarmuje World Obesity Federation. W ostatnich 40 latach wzrosły one dziesięcio­krotnie: z 11 milionów do 120. W Polsce nadwagę lub otyłość ma już 64 proc. mężczyzn i 49 proc. kobiet. Uczniowie w naszym kraju tyją najszybcie­j w Europie i aż 22 proc. z nich ma nieprawidł­ową masę ciała.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland