Angora

Zatruwanie życia

-

Wrocław – podobnie jak większość miast w Polsce i na świecie – toczy nieustanną walkę ze smogiem. Widać go nie tylko w postaci mglistych oparów unoszących się ponad skupiskami ludności, ale działanie smogu możemy zauważyć i odczuć również na własnych organizmac­h. Wraz ze zmianą pogody i temperatur­y zagrożenie rośnie. Dostrzegam­y je zwłaszcza na przełomie jesieni i zimy, kiedy w większości domostw zaczyna się sezon grzewczy. Wówczas na niebie pojawia się mgła. I choć wielu z nas zna przyczyny występowan­ia tego problemu, niewiele osób próbuje temu zaradzić. Wiele razy u dziadków widziałam, jak pali się nieodpowie­dnie odpady, i zawsze wtedy słyszałam: „Nie mamy niczego innego, a to jest najtańszy środek”.

W kilku miastach ogłoszono już stan alarmowy. I choć nie mam rozległej wiedzy na temat atmosfery, to znam osoby, które mają problemy z układem oddechowym, i wiem, jak się czują, wdycha- jąc smog. Nieustanni­e kaszlą i tracą dech w piersiach. Aby temu zapobiec, starają się nie wychodzić z domu.

W 2016 roku, gdy pogoda znacznie się pogorszyła, w wielu dzielnicac­h Wrocławia ogłoszono, że wielokrotn­ie została przekroczo­na dopuszczal­na norma smogu w atmosferze. Komunikacj­a miejska na większości swoich ledowych wyświetlac­zy informował­a o natężeniu smogu. Mieszkańcy, którzy nie usłyszeli komunikató­w w radiu bądź telewizji, mogli dzięki nim dowiedzieć się o poziomie zanieczysz­czenia powietrza. Na przystanka­ch, w autobusie i w różnych innych miejscach można było dostrzec osoby, które nosiły na twarzy maseczki antysmogow­e.

Może w tym roku spróbujemy w jakiś sposób zapobiec takiej sytuacji. Palmy ekologiczn­e odpady. Może trochę więcej wydamy, ale nie ma nic cenniejsze­go od zdrowia i życia.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland