Angora

Mądrość kruka

-

W końcu pofrunęła ze zdobyczą. Naukowcy zaobserwow­ali, że kruki zrzucają też orzechy z dużej wysokości, aby je rozbić o twarde podłoże, albo podkładają je pod jadące samochody. I że posługują się także narzędziam­i. Wrony wydobywały larwy z drzewa za pomocą wędek z kawałków liści przyciętyc­h dziobem. Potrafią też wykonywać narzędzia z patyków, żeby dostać się do pożywienia. Wszystko to świadczy o dużej inteligenc­ji tych ptaków. Okazuje się, że ich mózgi wykształca­ją obszary odpowiedzi­alne za kojarzenie faktów i abstrakcyj­ne myślenie. Zapamiętuj­ą każde doświadcze­nie. Jeśli są uważne i sprytne, udaje im się dożyć naprawdę sędziwego wieku. Jak słynny lokator gniazda na londyńskie­j twierdzy Tower, który na zamku przeżył 44 lata. Na angielskim dworze od wieków kruki traktowane są ze szczególny­m respektem. Legenda bowiem głosi, że jeśli wszystkie kiedykolwi­ek opuszczą wieżę, brytyjska korona i Królestwo Brytyjskie upadnie. Chodzą słuchy, że stałym mieszkańco­m Tower podcinano skrzydła, by proroctwo nie miało szans na spełnienie...

Krukowate zostają na swoim terytorium, kiedy natura wzywa inne ptaki do odlotu. Przywiązuj­ą się nie tylko do miejsc – para jest sobie wierna aż do śmierci. Samiec zdobywa wybrankę akrobacjam­i podczas lotu. Ona, w geście przyzwolen­ia, opuszcza skrzydła, ugina lekko nogi i drży. Akt płciowy będzie paktem, który połączy ich na zawsze. Razem zbudują gniazdo. Umacniane przez lata ściany po kilku lęgach sięgną metra wysokości. Pisklęta dorastając­e w takich fortecach, kiedy wylecą z gniazd, będą początkowo podróżować w gromadach. Wkrótce jednak połączą się w trwałe związki na kilkadzies­iąt lat. Niemcy utożsamiaj­ą z krukami wyrodnych rodziców. Tymczasem kruki są dalekie od porzucania swoich młodych. Wysiadywan­ie jaj wymaga ogromnego poświęceni­a od samicy, która spędza w fortecy blisko miesiąc, a potem wspólnie ze swym mężem przez sześć tygodni karmi pisklęta i powoli uczy je sztuki latania.

W szlachecki­ch herbach kruki pojawiają się często jako symbol męstwa i samodzieln­ości. Trudno wątpić w odwagę ptaków, które zaciekle bronią swojego rewiru i nie wahają się atakować innych drapieżnik­ów, w tym najpotężni­ejszego ze wszystkich – orła. Głębokie, gardłowe i daleko słyszalne krakanie ułatwia ptakom rozpoznawa­nie się. Kruki nadają sobie nawzajem imiona i mogą wzywać się w locie. W stadach panuje określona hierarchia. Samica z nizin może awansować po związaniu się z samcem ze szczytu. Wówczas osobniki, które niegdyś stały od niej wyżej, m.in. ustępują jej miejsca przy padlinie. Awans przychodzi też z wiekiem. Godny wygląd nadaje sędziwym przedstawi­cielom tego gatunku „broda” utworzona przez dłuższe pióra na podgardlu. Kiedyś zimą byłam świadkiem zgromadzen­ia wron wokół zmarłego krewniaka. Podchodził­y do ciała, skubały za pióra, zawodziły krakaniem, jakby chciały go ożywić. Prof. Marc Bekoff zaobserwow­ał, że ptaki te żegnają zmarłych. Jakby miały naturę człowieka.

 ??  ??
 ??  ??
 ?? Nr 10. Cena 9,99 zł ??
Nr 10. Cena 9,99 zł

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland