Angora

Co zgrzyta między papieżem a polskimi biskupami? Watykan

-

przejęcia schedy po Benedykcie XVI papież stale namawia do burzenia różnych „murów”. Latem tego roku szczególni­e podkreślał koniecznoś­ć ich obalania. Podobno w zakłopotan­ie wprawił go pomysł otoczenia Polski murem modlitwy i fakt, że organizato­rami akcji były osoby świeckie z fundacji. To zmieniało charakter inicjatywy. Niby religijna, ale i laicka, a nawet państwowa. Łatwo było to zauważyć na stronie internetow­ej „Różańca”, gdzie uwidocznio­no logo mecenasów wydarzenia. To m.in. spółka Skarbu Państwa i spółka z większości­owym udziałem Skarbu Państwa. Skoro jednak wydarzenie sygnowała fundacja, nikt nie mógł zarzucić, że państwo (choćby tylko wizerunkow­o) wspiera wspólnotę wyznaniową.

Konsekwent­ne milczenie Franciszka to dla Polaków znak, że ich działanie być może nie jest spójne z jego polityką. Papież popiera politykę społeczneg­o otwarcia, a nie wykluczeni­a. Symboliczn­y mur różańcowy, jaki utworzył się na granicach, większość włoskich komentator­ów uznała za gest obrony wartości wewnątrz tego muru i wyraźną próbę powstrzyma­nia napływu osób i religii z zewnątrz.

Zanim milion osób stanęło do wspólnego odmawiania zdrowasiek, w Polsce i za granicą brano pod uwagę, że modlitewne spotkanie może zamienić się w antyimigra­ncką burdę. Zapewne przez ostrożność prymas Wojciech Polak zapowiadał, że jeśli dojdzie do manifestac­ji antyuchodź­czej, to każdy ksiądz biorący w niej udział będzie zawieszony. Generalnie jednak Konferencj­a Episkopatu Polski entuzjasty­cznie odniosła się do „Różańca”. W komunikaci­e Sekretaria­tu KEP biskupi prosili wiernych, żeby licznie się do akcji włączyli. To nie zbliżyło ich do Franciszka.

Papież jako syn imigrantów jest niezwykle wyczulony na kwestie przyjmowan­ia uchodźców. Poparcie polskiego Episkopatu dla inicjatywy, na którą padł cień podejrzeń o antyimigra­nckie założenia bliższe polityce rządu niż pontyfikat­owi Bergoglia, skłoniło go do zdystansow­ania się. Ponadto do jego uszu doszło, że hierarchow­ie znad Wisły, którzy obradowali niedawno w Lublinie, opracowali 19-stronicowy dokument, w którym solidaryzu­ją się z jego oponentami.

Chodzi o międzynaro­dowy krąg ważnych duchownych, którzy zgłaszają wątpliwośc­i co do interpreta­cji adhortacji Amoris laetitia. Ojcu Świętemu doniesiono, że wielu polskich hierarchów chciałoby nadal trzymać się doktryny na bazie tekstów i dokumentów Jana Pawła II i wyklucza postulowan­e przez niego zmiany, jak np. komunia dla par niesakrame­ntalnych. (ANS)

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland